Колекторне беззаконня: як боротися зі злочинцями?

Колекторне беззаконня: як боротися зі злочинцями?

Останні роки в Україні спостерігається небувалий бум мікрофінансових компаній, які пропонують грошові кошти на умовах онлайн-позик. Ці послуги користуються великою популярністю серед населення, перш за все за рахунок їх доступності. Відчуття легких грошей зводить українців з розуму, тому багато хто забуває про елементарні правила безпеки, бажаючи скоріше позбутися від грошових проблем. Але варто затриматися з […]

Содержание

Останні роки в Україні спостерігається небувалий бум мікрофінансових компаній, які пропонують грошові кошти на умовах онлайн-позик. Ці послуги користуються великою популярністю серед населення, перш за все за рахунок їх доступності. Відчуття легких грошей зводить українців з розуму, тому багато хто забуває про елементарні правила безпеки, бажаючи скоріше позбутися від грошових проблем.

Але варто затриматися з виплатою боргу хоча б на кілька діб, як доброзичливі представники фінансових компаній перетворюються в хамських персонажів, готових будь-яку ціну витрусити гроші з боржника. А найгірший варіант – залучення колекторських фірм.

Хто такі колектори

Українське законодавство раніше трактувало ці особи як факторингові компанії, саме поняття «колектор» в законі відсутнє. Недосконалість законодавчої бази і призвело до повного беззаконня цих осіб.

Колектори – співробітники факторингових організацій, які займаються збором боргів кредитних компаній і банків. Ці особи викуповують у фінансових установ проблемні позики клієнтів за невеликий відсоток від їх вартості. Після підписання угоди колектори стають новими кредиторами боржника. Методи, які при цьому використовуються, дуже сумнівні і часом незаконні. Переконання і НЛП – лише верхівка айсберга.

Поява колекторських агентств – побічний ефект глобального онлайн-кредитування. При цьому з огляду на невисокий рівень захисту персональних даних клієнтів фінансових компаній, колекторам швидко стає відомо про клієнта досить багато – від імен його родичів, до номерів телефонів колег по роботі і начальства. На це і тиснуть ці особи, прикидаючись всюдисущими. Насправді отримати інформацію про клієнта досить просто, відвідавши його сторінку в соціальних мережах.

Як не допустити передачі боргу

Навіть добросовісний клієнт легко може перейти в розряд проблемних, коли у нього виникають фінансові труднощі. Тисячі українців, довгі роки, мали справу з МФО і втратили джерело заробітку, переконалися, як різко змінюється ставлення до них, коли вони не мають можливості заплатити за рахунками.

Кредитні компанії мають два типи артилерії – легку і важку. Спочатку вам будуть просто надходити дзвінки з нагадуванням про суму боргу. Якщо заборгованість не буде погашатися – в хід підуть інші засоби. Перехід в режим загроз відбувається, якщо від клієнта не надходить жодної реакції протягом декількох тижнів.

Фінансові компанії зазвичай продають колекторам тільки невеликі борги. Якщо клієнт заборгував велику суму, МФО і банки вважають за краще звертатися до суду. Ваш борг передається колекторам, тільки якщо МФО порахувало його безнадійним. При цьому колектори, якщо вже вони перекупили його, таким його не вважають. Будьте готові, що для досягнення результату в хід підуть будь-які засоби. Тому боржнику простіше домовитися зі своєю кредитною організацією, ніж воювати з колекторською фірмою.

Якщо не пізно – оформляйте пролонгацію, коли ви оплачуєте тільки відсотки і продовжуєте термін кредиту. Пам’ятайте про те, що пролонгація може затягнути клієнта в кредитну кабалу і тому її можна використовувати тільки як тимчасовий захід на ранньому етапі заборгованості.

Одним із способів виходу з ситуації може стати реструктуризація боргу. Попросіть про це у свого кредитора. Якщо компанія не бажає розбивати борг на частини і наполягає на повному погашенні, можливо, вам необхідно зважитися на новий кредит, щоб позбутися від поточного боргу. Взяти кредит боржникам можна, звернувшись до іншого мікрофінансової компанії, чесно позначивши причину свого звернення як покриття старого кредиту. МФО зазвичай лояльні до клієнтів, які мають прострочення, але краще не доводити справу до крайності, маючи за душею кілька непогашених кредитів, оскільки ви можете не впоратися з кредитним навантаженням.

Не варто забувати одного: свавілля колекторів не рятує вас від обов’язку сплатити свій борг. Ви брали на себе зобов’язання повністю погасити платежі, коли підписували кредитний договір. Є й позитивний момент: згідно із законом вам не можуть бути нараховані штрафи і пеня в розмірі, який перевищує 50% основного тіла кредиту. Незважаючи на це на практиці виникають ситуації, коли недоплачені 10-20 гривень трансформувалися в тисячі гривень боргу. Довести неправомірність таких нарахувань можна, але це забере сили і час. Якщо це сталося – шукайте грамотного юриста, який допоможе домогтися правди.

Під час карантину на допомогу клієнтам МФО прийшов уряд, заборонивши нарахування пені та штрафу. При цьому мало хто розуміє, що штрафні санкції не скасовуються, а просто відкладаються на деякий термін. Платити по кредиту все одно доведеться, неважливо маєте ви справу з первинним кредитором або колекторами.

Методи роботи колекторів з проблемними боржниками

При всій недосконалості МФО, колектори представляють собою набагато більшу загрозу, ніж співробітники кредитних фірм.

Щоб вибити з клієнта кошти, колектори готові:

 • Використовувати автодозвон – проблемні боржники розповідають, що за день на їх номер від колекторів може надходити до 100-150 дзвінків. Єдиний вихід з положення в цьому випадку – змінити номер телефону.
 • Загрожувати не тільки боржникові, а й членам його сім’ї, далеким родичам і просто знайомим. Розшук клієнта буде проводитися по всьому контактними номерами, які колектори зможуть відшукати в доступних базах даних.
 • Надсилати смс і листи різного змісту – як би неприємно не було, розцінювати це як хороший знак, оскільки у вас на руках будуть докази загроз.
 • Приходити до боржника додому з метою залякування або опису майна – абсолютно незаконні дії, у відповідь на які можна сміливо викликати наряд поліції.
 • Монтувати фотоколажі порнографічного і образливого характеру – на жаль, найпопулярніший метод роботи колекторів, що принижує людську гідність.

Історії про те, як до осіб клієнтів домальовували за допомогою фотошопу оголені тіла, на жаль, не рідкість. Щоб убезпечити себе, зберігайте паперові листівки, робіть фото наклеєних на стовпах колажів і скріншоти подібних творінь в інтернеті. Вони стануть в нагоді вам в якості доказової бази. На коментарі в мережах і дзвінки неадекватних громадян, які будуть втягнуті в цю «гру», краще просто не звертати уваги.

Як не стати жертвою колекторів

За останні роки в Україні все частіше виникають ситуації, коли клієнт впевнений, що його борг повністю погашений, а на практиці має 5-6 незакритих кредитів. Причина цього – зростаюча фінансова безграмотність населення.

Дивно, але багато українців досі впевнені, що беручи в кредит 3000 тисяч, вони повинні повернути тільки цю суму, забуваючи про відсотки. Навіть безвідсоткову позику може перетворитися в кредит з відсотками і не тільки через додаткових нарахувань, а тому, що громадяни не зрозуміли, на які умови вони погоджуються, підписуючи договір.

Якщо не впевнені, що розберетеся в фінансових нетрях самостійно, звертайтеся до юриста, особливо якщо справа дійшла до колекторів. Якщо грошей на хорошого експерта, що спеціалізується в кредитних питаннях немає, на допомогу може прийти безкоштовна юридична консультація, яка існує в кожному місті України.

Переконатися, що борг повністю погашений, і колектори не мають на нього ніяких прав, можна звернувшись на гарячу лінію МФО, яка зазвичай вказана на сайті компанії. Також ви можете зажадати вислати вам на електронну пошту листа, що підтверджує, що ви повністю погасили свій борг перед фінансовою компанією.

Багато українців впевнені, що їх персональні дані викрали, і їх провини в тому, що надходять дзвінки колекторів в цьому немає. Насправді, все забувають про хитрою написи «я погоджуюся на обробку своїх персональних даних», один клік по якій дає МФО право не тільки обробляти дані вашого паспорта, а й використовувати ваш телефонний номер, номери ваших близьких, а також передавати їх третім особам – колекторам і УБКІ. Правозахисники радять не давати свою згоду на обробку даних, але по факту не поставивши цієї галочки, ви просто не візьмете онлайн-займ, тому що система не пропустить вас далі. Що стосується номерів родичів і колег – ніхто не має права залишати телефони, не повідомивши їх про це і не отримавши згоду.

Варто звертати увагу на всі смс повідомлення, електронні та паперові листи, які приходять від вашого кредитора. В цьому випадку залучення колекторів не стане для вас сюрпризом. Якщо вимоги колекторів законні, вам доведеться домовлятися з ними про реструктуризацію боргу або чекати виконавчого рішення в разі відкриття провадження. Врахуйте, що судові витрати, швидше за все, повісять на вас.

Куди звертатися для захисту своїх прав

Для захисту від колекторів ви можете звернутися:

 1. У кредитну фірму, в якій оформляли позику

Зробіть це, щоб зрозуміти, чи дійсно борг переданий колекторам і чи були для цього достатні підстави.

 1. У поліцію

Наполягайте на тому, що були зачеплені ваша честь і гідність, а головне, ви турбуєтеся за безпеку членів сім’ї. Вимагайте завести кримінальну справу. Не зупиняйтеся, навіть якщо отримали від співробітників правоохоронних органів повідомлення про те, що вони не бачать складу злочину. У вас на руках повинні бути реальні докази порушення колекторами закону: листи і смс з погрозами, скріншоти з порнографічними колажами, запис телефонної розмови.

Якщо спілкування з поліцією не відбулися, і в закладі справи вам відмовляють, не впадайте у відчай. Продовжуйте збирати докази і відвідайте начальника поліції. Будьте готові до того, що прийом громадян у нього ведеться не частіше разу на тиждень або навіть на місяць. На прийом краще йти не поодинці, а разом з постраждалими родичами і знайомими, яким набридають дзвінки і погрози колекторів.

Важливо: поліція зобов’язана внести повідомлення про правопорушення щодо вас до Єдиного реєстру досудових розслідувань, навіть якщо співробітники не бачать складу злочину.

 1. В НБУ

Зверніть увагу на свою ситуацію, подавши заяву з проханням роз’яснити, чи правомірні дії колекторів.

Перший заступник глави Нацбанку, Катерина Рожкова дала коментарі щодо ситуації, яка склалася з колекторами. Ряд поправок до законів найближчим часом дасть НБУ повноваження розібратися з недобросовісними колекторами і навіть відібрати ліцензію на ведення діяльності.

 1. У кіберполіцію

Якщо поліція не може або не хоче допомогти, шансом на порятунок може стати кіберполіції. Не обмежуйтеся словами, зберіть побільше документів, включаючи свій кредитний договір і листи з погрозами. Залишити первинне заяву можна звернувшись на офіційний сайт кіберполіції в інтернеті: https://cyberpolice.gov.ua/declare/. Крім скріншотів і документів ви можете прикріпити посилання на ресурс, в якому ви оформляли онлайн-займ. Це спростить завдання поліції.

 1. До однодумців

Не залишаються осторонь і соціально активні громадяни. Так, наприклад, український активіст Олександр Дерев’янко, який постраждав від рук колекторів, заснував групу однодумців і активно бореться проти їх посягань на приватне життя українців. За словами чоловіка, фотоколажі – не найгірша історія, бували випадки, коли колектори погрожували боржникам вибити двері і стояли на порозі квартири. Одиночна скарга може залишитися без відповіді, але колективне звернення проти МФО або колекторської фірми може створити чудеса.

Правила поведінки з колекторами

Мало хто знає, але колектори воліють працювати лише з тими боржниками, які піддаються на загрози і моральний тиск. Запам’ятайте прості правила поведінки з колекторськими фірмами:

 1. Чи не вступаєте з ними в спілкування ні особисто, ні по телефону.
 2. Чи не показуєте, що вам страшно.
 3. Якщо спілкування все ж сталося – фіксуєте вашу розмову на камеру або диктофон, особливо, якщо надходять погрози.
 4. Збираєте якомога більше доказів для поліції, тому не видаляйте смс і не викидайте листи, а зберігайте їх як зіницю ока.
 5. Ні під яким приводом не впускаєте колекторів в вашу квартиру і не оголошувати на особисту зустріч.
 6. Збити з пантелику можна і колекторів – задавайте якомога більше питань. Вимагайте, щоб колектор назвав себе, свою посаду і організацію.
 7. Саме вимагайте, а не просіть, це ваше повне право. Не дайте колекторам відчути себе господарями становища.

Покажіть, що ви юридично грамотні – вимагайте вислати документи, що підтверджують право передачі вашого боргу. Наполягайте, щоб колектори вислали вам оригінали з мокрими печатками по пошті.

Чи варто погашати чужі борги

На жаль, ситуація, коли вам телефонують з вимогою погасити чужий борг не рідкість. Якщо вам не знайомий чоловік, про якого йде мова, повідомте про це і сміливо кладіть трубку. Навіть якщо ви знаєте згадане колекторами особа, ви не зобов’язані:

 • погашати чужий борг;
 • надавати контакти боржника;
 • розшукувати його на вимогу колекторів.

Якщо ви раніше дозволили знайомому залишити свій номер кредитної організації як контактна особа, цей факт ще потрібно довести. Ситуація неоднозначна, якщо при оформленні чужого кредиту, ви розмовляли з представниками кредитора по телефону і підтвердили, що знаєте цю людину, швидше за все, розмова була записана. Однак грамотний юрист і від цього докази не залишить і сліду, оскільки представникам МФО ще потрібно довести, що це ваш голос, а експертиза задоволення не з дешевих.

Повертати чужий борг ви зобов’язані, тільки в тому випадку, якщо підписали договір поручительства в банку або офісі мікрофінансової організації. Можливі ще два варіанти:

 1. Борг перейшов вам разом зі спадщиною.
 2. Подружжя несуть відповідальність за все кредити, які їх половинка брала на момент барка. При цьому кредитор повинен довести, що чоловік / дружина не просто знали про кредит, а давали свою згоду на цю позику.

Мікрокредітной компанії не тільки не укладають з контактними особами договір поруки, але часто навіть не перевіряють номери телефонів, які залишають їм клієнти. Тому і виникають ситуації, коли компанії мають в базі чужі або навіть вигадані номери телефонів.

Саме через таких порушень жертвами вимагання та колекторського тероризму можуть стати сторонні люди. Дані НБУ говорять про те, що тільки за 1 місяць до Нацбанку приходить близько 500 скарг на незаконні дії колекторських фірм.

Як відрізнити колекторів від шахраїв

Крім колекторського свавілля в Україні існує чимало шахраїв, які прикидаючись колекторами, вимагають у боржника гроші. Цьому сприяє низький рівень захисту персональних даних і легкий доступ до даних мобільних пристроїв і сторінок в соціальних мережах.

Зрозуміти, що перед вами шахраї просто – вони пропонують погасити ваш борг за невеликий внесок. Не варто плутати їх з колекторами, які просять погасити тільки тіло кредиту і невеликі відсотки, знаючи, що решта накрутка коштів незаконна. Основна ознака – сума, які вимагають шахраї, буде менше тіла кредиту.

Звідки шахраї беруть телефонні номери? Якщо виключити момент хакерства, вони використовують всі доступні бази даних або просто викуповують у мікрофінансових компаній відомості не тільки про кредиторів, але і контактних осіб, зареєстрованих в базі.

У колекторів-шахраїв є кілька відмінних рис:

 • Дзвінки надходять рано вранці або пізно ввечері. Основна мета – застати вас зненацька, змусивши повірити, що ви дійсно відповідаєте якимось чином за борги своїх знайомих.
 • Шахраї спілкуються хамським тоном і починають спілкування з загроз. Це правило може бути застосовано і до звичайних колекторів, але більшість в першу чергу використовують переконання, і тільки після переходять до погроз.
 • Громадянина намагаються ввести в оману, доводячи, що його тримають під ковпаком. Про нього відомо все: імена рідних, режим роботи і навіть марка автомобіля і смартфона. Насправді була пророблена хороша підготовча робота, і більшість інформації шахраї почерпнули з сторінки клієнта в соціальних мережах.

Загрози будь-якого характеру, як від колекторів, так і від шахраїв, прикидаються ними, є незаконними. Закон на вашому боці. Сміливо оперуйте законодавчою базою, згадуючи в розмові Конституцію України, Кримінальний та Цивільний кодекс. Блокуйте всі підозрілі дзвінки і звертайтеся за захистом своїх прав до відповідних органів.

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Колекторне беззаконня: як боротися зі злочинцями? рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.