Виконавчий напис нотаріуса: що необхідно знати позичальникам МФО

Виконавчий напис нотаріуса: що необхідно знати позичальникам МФО

Виконавчий напис нотаріуса як інструмент отримання боргів застосовується в Україні порівняно недавно. Нанесення виконавчого напису означає відкриття виконавчого провадження і примусове стягнення боргів. В Україні за останні роки все частіше виникає ситуація, коли громадяни дізнаються про цю процедуру вже після того, як їх банківський рахунок заблокований. Ось тільки великі спори викликає законність такого напису, особливо […]

Содержание

Виконавчий напис нотаріуса як інструмент отримання боргів застосовується в Україні порівняно недавно. Нанесення виконавчого напису означає відкриття виконавчого провадження і примусове стягнення боргів. В Україні за останні роки все частіше виникає ситуація, коли громадяни дізнаються про цю процедуру вже після того, як їх банківський рахунок заблокований. Ось тільки великі спори викликає законність такого напису, особливо на кредитних документах.

Що таке виконавчий напис нотаріуса

Виконавчий напис – розпорядження нотаріуса про примусове стягнення грошових коштів боржника або передачу його майна кредитору (теж в примусовому порядку). При цьому сувора правда така, що будь-яка МФО може звернутися до цього засобу для стягнення боргів клієнта, якщо пропише в кредитному договорі такий хитромудрий пункт як безспірне стягнення заборгованості.

Тому розшукуючи список мікропозик в інтернеті, звертайте увагу не тільки на вигідні процентні ставки, але і на формулювання, які будуть фігурувати в вашому кредитному договорі. Слова про безспірне стягнення повинні вас насторожити. Є і хороша новина: якщо на ваше майно накладено арешт, а з заробітної плати вже знімаються відрахування на користь мікрофінансової компанії за допомогою виконавчого напису нотаріуса – ваші права порушені. У вас є всі підстави звертатися до суду або до юриста для захисту своїх прав.

Чому кредитори охоче вдаються до виконавчого напису

Кредитори досить часто вдаються до отримання виконавчого напису, оскільки це економить їм час і кошти. До 2013 року єдиною підставою для відкриття виконавчого провадження служило рішення суду, що затягувало процес повернення кредитних коштів, оскільки стягнення заборгованості через суд могло займати місяці і навіть роки, при наявності у боржника грамотного адвоката. Поле для маневрів кредиторам дала 87 стаття ЗУ «Про нотаріат». Вона дозволила примусове вилучення боргів приватними і державними виконавцями за тими договорами, на яких присутній виконавчий напис нотаріуса. Це рішення було закріплено в постанові КМУ, і воно фактично розв’язало руки кредиторам.

За юридичною силою такий напис прирівнюється до рішення суду, якщо звичайно, всі умови були дотримані кредитором і нотаріусом. Після появи напису нотаріуса на документах виконавча служба може відкрити виробництво і накласти арешт на майно яке заборгувало громадянина в найкоротші терміни.

На відміну від суду нотаріус не повинен вислуховувати дебати сторін і розбиратися в нюансах. Для проведення цієї нехитрої процедури нотаріуса достатньо побачити документи, в який значиться борг і факт його неповернення. Причому те, що кошти не сплачені позичальником підтверджувалося до недавнього часу виключно довідкою від фінансової установи. Зазвичай вона оформлялася в вигляді виписки з рахунку боржника, де були вказані:

  • загальна сума заборгованості;
  • граничні терміни погашення;
  • відмітка стягувача про непогашення боргу.

За фактом в цьому документі недобросовісні кредитори могли написати що завгодно, а нотаріус був не зобов’язаний перевіряти ніякі документи, крім тих, які вказані в законі. Тому мікрофінансові компанії так охоче вдавалися до допомоги нотаріусів, часто приписуючи боржникам зайві кілька тисяч. Останні змушені були відстоювати свої права в суді, доводячи, що їх борг погашений, їм нараховані зайві суми, або навіть те, що їх не сповістили про залишився борг.

Безперечний порядок стягнення заборгованості

У законах України є один нюанс: виконавчий напис нотаріуса може бути застосована, тільки якщо вимоги кредиторів до боржника безперечні. Наприклад, мова йде про покупку квартири, і договір підтверджений нотаріально. Вимоги продавця (або кредитора) в разі несплати зрозумілі і незаперечні, оскільки раніше були завірені у нотаріуса. А ось наскільки безперечними є вимоги по мікрокредитів, який був оформлений в електронному вигляді і не підписувався позичальником особисто? Представники МФО вважають, раз вони вказали в підписаному клієнтом угоді фразу про безперечність своїх вимог, значить мають повне право отримати в разі несплати боргу виконавчий напис нотаріуса.

Існує і поняття безспірного стягнення. Це примусове стягнення боргу з позичальника без розгляду його справи в суді. Для цього якраз і потрібна виконавчий напис нотаріуса. А ось чи будуть безперечними вимоги кредиторів, які крім основного боргу і відсотків нарахували боржнику неправомірну пеню, в кілька разів перевищує тіло кредиту – велике питання. У будь-якому випадку оскаржити виконавчий напис без втручання адвоката у вас не вийде.

Перелік заборгованості, яка може бути стягнута за допомогою нотаріального напису

Список договірних відносин, за якими кредитори можуть отримати в примусовому порядку кошти боржників на підставі нотаріальних написів, був прийнятий ВР України ще в 1999 році. Він включає в себе:

  • нотаріально засвідчені договори, в тому числі і ті, що стосуються заставленого майна;
  • кредитні домовленості;
  • стягнення боргів, пов’язаних з авторським правом;
  • стягнення щодо диспаша (морська торгівля);
  • стягнення боргів військовослужбовців;
  • борги, що виникли при поверненні об’єктів лізингу;
  • борги по орендній платі за користування майном (комунальним або державним);
  • стягнення за векселями;
  • за товарними і аграрним розписках.

Документи, які підтверджують безспірність заборгованості

Головна умова можливості застосування виконавчого напису на документі – вказівки в його тексті такого пункту. Документи, які підтверджують безспірність боргів і є підставою для отримання напису нотаріуса:

Оригінал підписаного договору.
Заява від кредитора (стягувача), в якому він вкаже реквізити всіх сторін, строки стягнення і суму боргу.
Копія рахунку про непогашену заборгованість, яка була послана позичальнику кредитором, а також письмове попередження про наявність у нього цього боргу.
Оригінали документа, що підтверджують відправку рекомендованого листа.
Довідка МФО про непогашення боргу.
Виписка з банківського рахунку клієнта, у якого є заборгованість.

Це повний перелік документів, який в ідеалі повинен подавати кредитор нотаріальній конторі. Але недосконалість законодавчої бази якраз і дало можливість отримання нотаріальних написів за спрощеною процедурою.

Строки давності на кредитні вимоги

Умова, яка повинна дотримуватися при отриманні кредитором виконавчого напису від нотаріуса – не минулий термін давності. З дня появи кредитного вимоги повинно пройти не більше 3 років. Якщо заборгованість за кредитом є у юридичної особи – не більше 1 року. Для деяких вимог може бути встановлений інший строк давності, а й він повинен дотримуватися.

Якщо терміни дотримані нотаріус мав право поставити виконавчий напис на кредитному договорі або будь-якому іншому документі, що послужить запуском виконавчого провадження.

Порядок виконання виконавчого напису

Нотаріус має право ставити виконавчий напис тільки на оригінали документів. Місцезнаходження кредитора і боржника при цьому не важливі. Виконавчий напис також має термін давності і може застосовуватися не пізніше ніж через рік після її отримання. Зазвичай термін пред’явлення написи встановлюється на наступний день після дати її оформлення. У цей день вона буде зареєстрована в єдиному реєстрі нотаріальних дій.

Після відкриття провадження представники виконавчої служби можуть блокувати рахунки і накладати арешт на майно, що означає великі проблеми для боржника.

У рідкісних випадках нотаріус може відповісти відмовою на вчинення виконавчого напису. Зазвичай це стосується стягнення майна, яке може бути вилучено виключно за рішенням суду.

Як перевірити виконавчий напис

На жаль, звичайні громадяни не можуть перевірити виконавчий напис нотаріуса. Вони дізнаються про те, що відбувається тільки коли проти них вже відкрито виконавче провадження. При цьому недобросовісні МФО часто включають в виконавчий напис не тільки залишок боргу, а й всю суму кредиту, разом з відсотками, штрафами і пенею. Терміни позовної давності також часто не дотримуються кредиторами. Доводити неправомірність таких нарахувань вам доведеться тільки через суд. Якщо з боку кредитора будуть виявлені порушення, суд відновить справедливість, але тільки це відніме ваш час і кошти.

Які наслідки може мати застосування виконавчого напису

Після того як виконавче провадження буде відкрито за допомогою нанесення виконавчого напису, ваш рахунок в банку може бути заморожений і дію коштів по рахунках призупинено. У більшості випадків повідомлення про це отримає і ваш роботодавець. Якщо мова йде про автокредитування, транспортний засіб з великою часткою ймовірності буде вилучено. У разі вашої відмови автомобіль буде оголошений в розшук. По суті, будь-який автоінспектор може зупинити боржника і попросити звільнити автомобіль. Машину після це забере евакуатор.

Зі співробітниками поліції і дорожньої інспекції в цих випадках, як не прикро, сперечатися не варто, якщо не хочете нажити собі додаткових проблем. Хороша новина: на договору по іпотеці виконавчий напис не завдають. А ось напис нотаріуса на договорах мікропозик часта практика, хоча в більшості випадків незаконна.

Як діяти боржнику

Поки боржник намагається зрозуміти, як вибратися з цієї ситуації, кошти з його рахунку постійно списуються. Тому перший крок – звернутися за допомогою до адвоката. Боржники зазвичай використовують одну із стратегій:

  1. Піти на переговори – в разі, якщо ви розумієте, хто ваш кредитор і борг не перепроданий. Попросіть перерахувати суму заборгованості і поясніть ситуацію. При цьому не варто забувати, що провадження відкрито і суд неминучий, якщо ви хочете відстояти свої права.
  2. Піти в тінь – свідомо невиграшних позиція, до того ж, що термінів закриття виконавчого провадження, якщо боржник зник з поля зору, немає. Арешт на ваше майно також ніхто не скасує. Ховатися від держави і отримувати зарплату нелегально – не найкраще рішення.
  3. складання судового позову. Ваша заява і буде підставою для зупинення виконавчого провадження (по крайней мере, до моменту судового засідання). Арешт на майно при цьому не скасують, розрахунковий рахунок також буде заблокований. А ось зарплатною карткою можна буде користуватися.

Юристи радять вдаватися до останнього способу і діяти виключно в правовому полі.

Чи можна скасувати виконавчий напис

Для скасування виконавчого напису боржникові необхідно отримати на руки рішення суду. Це складний і витратний процес, який вимагає залучення хорошого юриста, особливо якщо справа стосується скасування виконавчого напису за нотаріально посвідченою договором. А ось представники МФО роблять масу порушень, тому домогтися скасування напису нотаріуса на кредитних документах можна.

Якщо справа буде виграна, і виконавчий напис скасована, накладені в рамках цього виробництва обмеження також будуть зняті. Цей момент необхідно проконтролювати і ні в якому разі не відпускати на самоплив. Державний виконавець повинен не тільки винести відповідне рішення, а й прибрати клієнта з реєстру боржників. В іншому випадку у того можуть виникнути проблеми в майбутньому. Наприклад, при продажу квартири, на яку в минулому було накладено і знято арешт. Арешту майна за фактом давно немає, але в реєстрі це не відобразилося. Якщо архів справ був загублений, громадянину необхідно буде доводити факт відсутності арешту майна через суд.

Важливий момент: скасування виконавчого напису не означає неможливість її появи в майбутньому. Якщо борг нікуди не подівся, ніщо не заважає кредитору реалізувати нанесення на договір нової виконавчого напису. Боржнику необхідно шукати кошти для погашення або домовлятися з кредитором про розстрочення.

Окреме питання: чи можна повернути кошти або майно, яке було вилучено по виконавчому провадженню? Така ймовірність існує, але на практиці реалізувати це досить складно. Для цього необхідно окремий судовий розгляд, на якому буде винесено відповідне рішення.

Коли виконавчий напис не є безперечною

МФО, як і нотаріус, часто не дотримуються порядок вчинення нотаріальних дій. І тоді ці дії можна оскаржити в судовому порядку. Суми заборгованості часто бувають не узгоджені з боржником. Наприклад, коли кредитна фірма нараховує непомірні штрафи і пені, не дивлячись на спроби клієнта домовитися про відстрочку платежів. Такі історії не рідкість. Наприклад, один клієнт МФО взяв кредит на суму 4000 гривень, оплатив відсотки в розмірі 2000 гривень, і отримав виконавчий напис на таку ж суму, оскільки недоплатив кілька сотень, і на них встигли набігти відсотки. Саме в таких випадках борг не буде вважатися безперечним, а виконавчий напис досить легко скасовується.

В ідеалі нотаріус повинен вимагати від кредитора не тільки довідку і стан рахунку позичальника, але і копію письмової вимоги фінансової організації та письмову згоду боржника з сумою виниклого боргу, а також повідомлення про примусове стягнення боргу. Зі зрозумілих причин отримати згоду боржника практично неможливо.

Зміни в законі

До 2017 року кредитні організації могли отримати виконавчий напис у нотаріусів за спрощеною процедурою, з мінімумом документів. Доводити при цьому суму боргу було не потрібно. Оригінал кредитного договору і довідка про існування боргу служили основними документами для підтвердження безспірності боргу. При цьому нотаріуси згідно із законом не мали права вимагати від МФО якісь інші документи.

Ця лазівка ​​в законі залишала достатньо зручне поле для маніпуляцій фінансових фірм. У судовій практиці зустрічалися справи, коли представники МФО видавали старому клієнтові міфічний кредит, який він не отримував, а потім намагалися стягнути кошти на підставі виконавчого напису нотаріуса. Такий випадок відверте шахрайство з боку кредитної компанії, тому і рішення суду було однозначним.

Чи порушують кредитори закон

Є і хороша новина для позичальників, яка в рази зменшує застосування виконавчого напису нотаріусів. Йдеться про рішення Київського апеляційного суду та скасування частини постанови Кабінету Міністрів №662. У 2017 році було прийнято рішення, згідно з яким виконавчі написи нотаріусів на кредитних документах стають недійсними. Якщо ви отримали повідомлення про появу виконавчого напису на своєму кредитному договорі, мова йде про порушення кредитором закону. Особливо якщо раніше ви не отримували повідомлень про суму вашої заборгованості. Ви можете сміливо звертатися до суду і відстоювати свої права. Але знову ж таки – від необхідності платити кредит це вас не позбавляє.

Нотаріальні написи на документах, як і раніше застосовуються, але процедура повинна бути реалізована у відповідному порядку, з розширеним пакетом документів, який включає в себе документи, що підтверджують факт передачі клієнтові грошових коштів (платіжні доручення, чеки), а також письмові повідомлення і вимоги, які підтверджують, що йому відома сума боргу, терміни погашення і наслідки несплати.

Зміни в законі означають кінець ери безперечних стягнень. Кредитні борги вже точно не є безперечними, і отримати нотаріальну напис тільки за довідкою МФО стає неможливим. В 2021 році нотаріальна напис може з’явитися тільки на оригіналах документів, які раніше були нотаріально завірені. Оскільки кредитні договори по мікропозик в більшості своїй оформлені онлайн, і вже точно не завіряються нотаріально, поява на них нотаріального напису є прямим порушенням закону, як з боку кредитора, так і з боку нотаріуса.

На жаль, такі ситуації досі виникають. МФО намагаються за допомогою недобросовісних нотаріусів зіграти на непоінформованості своїх клієнтів. Розрахунок при цьому ведеться на те, що позичальник, маючи за душею борги, навряд чи знайде кошти на адвоката і судовий збір при подачі позову.

Якщо на вашу заробітну плату вже накладено арешт, швидше за все, вступила в силу виконавчий напис нотаріуса, і вам терміново необхідно звертатися до адвоката. Кредитор явно порушує закон, він має право тільки на стягнення боргів в установленому законом порядку, а не на отримання вашої заробітної плати.

Судова практика скасування виконавчих написів

Досвідчені юристи говорять про те, що факт існування судового розгляду ще не говорить про те, що виконавчий напис була нанесена неправомірно. За новими правилами всі нотаріальні написи на кредитних договорах вважаються недійсними. Якщо мова йде про стягнення майна за раніше завіреним нотаріусом договорами, в ході судового засідання буде перевірено, чи дотримані наступні умови:

Чи існує борг взагалі, або кредит був узятий шахраями (виданий незаконно).
Чи дійсно сума боргу відповідає вказаному у виконавчому написі нотаріуса.
Чи існують невирішені суперечки щодо виниклої заборгованості.

Бували випадки, коли кредитор і позичальник встигали домовитися мирним шляхом. Ось тільки дія виконавчого напису це скасувати вже не могло. Тому до мирової угоди, якщо це можливо, потрібно вдаватися якомога раніше.

Що потрібно від позивача – надати суду докази, що нарахування були несправедливими, а також письмові докази повної або часткової оплати боргу. Якщо цього не відбудеться, виконавчий напис нотаріуса буде вважатися законною.

Клієнт може звертатися до суду за місцем свого проживання. При цьому юристи зазвичай радять надати докази, що виконавчі дії почалися саме за місцем вашого проживання. Якщо цього не відбудеться, позов можуть передати до суду за місцем реєстрації вашого кредитора.

До подачі документів до суду юристи необхідно заповнити кілька заяв і клопотань. Йдеться про заяву щодо забезпечення позовних вимог, яке послужить доказом, що підтверджує обставини справи. Цей документ можна подати на будь-якому етапі розгляду справи, але адвокати рекомендують зробити це ще до моменту подачі самого позову. Бували випадки, коли суди відмовляли у відкритті судового розгляду на цій підставі.

Судова практика України має кілька десятків справ вирішених як на користь кредиторів, так і позичальників. Якщо мова йде про виконавчий напис на кредитному договорі – такі справи вирішуються на користь позичальника, причому досить швидко.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Виконавчий напис нотаріуса: що необхідно знати позичальникам МФО рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.