Як шахраї крадуть ваші кошти з банківських карт

Як шахраї крадуть ваші кошти з банківських карт

Українські громадяни все частіше попадаються на вудку шахраїв, які здавалися банківськими працівниками. Дзвінки від служби безпеки вже безнадійно застаріли, і аферисти йдуть далі, придумуючи нові схеми для обману довірливих громадян. Причому їх жертвами стають не лише власники пластикових карт, а й банківські працівники. Соціальне опитування, що проводиться НБУ, показав, що більше чверті банківських клієнтів знаходяться […]

Содержание

Українські громадяни все частіше попадаються на вудку шахраїв, які здавалися банківськими працівниками. Дзвінки від служби безпеки вже безнадійно застаріли, і аферисти йдуть далі, придумуючи нові схеми для обману довірливих громадян. Причому їх жертвами стають не лише власники пластикових карт, а й банківські працівники.

Соціальне опитування, що проводиться НБУ, показав, що більше чверті банківських клієнтів знаходяться під ударом. Такий висновок був зроблений на підставі одного питання, повідомлять вони номер cvv, вказаний на зворотному боці картки. 27% опитаних громадян відповіли позитивно. Відповіді на інші питання щодо банківських послуг також вселяють занепокоєння. Фінансова грамотність населення залишається на низькому рівні, що дає шахраям можливість провертати свої махінації з банківськими картами і рахунками.

Чому українці довіряють шахраям

Найчастіше шахраї застосовують методи соціальної інженерії, коли вони просто переконують клієнтів повідомити всі необхідні дані про себе і свій банківський рахунок. Найбільш популярною аферою є переказ коштів, і зазвичай злодії воліють виконати всі руками клієнта.

Чому жертви потрапляють на гачок аферистів:

  • Працює елемент довіри, адже шахраї вже знають деяку інформацію про клієнта: ім’я, прізвище, іноді по батькові та цифри його банківської карти.
  • Уявна вигода від ситуації – отримання виграшу при авторизації, великого грошового переказу (нехай навіть помилково), або продаж товару за вигідною ціною.
  • При деяких схемах шахрайства упор робиться на неуважність жертви. Наприклад, відбувається збіг сум. В одній зі схем аферисти зайшли так далеко, що при фальшивої покупці провели не зарахована грошей, а їх списання з рахунку клієнта, і він помітив це далеко не відразу. Розсіяна увага і брак часу завжди грають на руку шахраям.
  • Некомпетентність клієнта щодо банківських послуг (уявні особливості зарахування коштів на порожній рахунок, створення резервного рахунку для безпеки, код cvv для блокування карти).
    Що повинно насторожити

Нагадуємо: працівники банку не повинні питати у вас особисту інформацію. Сумніваєтеся, дзвонить вам співробітник банку – краще потратьте свого часу і домовтеся з ним про зустріч в офісі.

Для переказу коштів достатньо знати ваше ім’я і номер карти. Вся інша інформація буде зайвою. Будьте пильні: при покупках в інтернеті і оплаті товарів ІПН, дата народження і термін дії карти не потрібні. Це намагання випитати ваші особисті дані.

Звідки шахраї добувають інформацію

Насправді джерел отримання інформації досить багато. Наприклад, номер вашої картки можна отримати на сайтах купівлі-продажу, домовляючись з вами про угоду. Один раз засвітивши номер карти, ви можете поставити її під загрозу. Якщо ви сумніваєтеся в безпеці даних, то можете звернутися до вашого банку з проханням перевипустити карту з іншим номером.

Знаючи номер карти можна легко дізнатися ваше прізвище і ім’я. Для цього потрібно просто провести переклад через Приват24 або платіжний термінал. Там висвітяться ім’я та прізвище власника карти. Причому шахраям необов’язково доводити переклад до кінця, вони легко можуть скасувати операцію, дізнавшись все, що їм потрібно. Знаючи ваші дані більш повну інформацію можна почерпнути в соціальних мережах.

Купити інформацію про клієнтів, на жаль, можна і в інтернеті. Без надійного захисту залишаються бази МФО, та й банківські бази не завжди достатньо захищені.

Збір клієнтських даних

Підрахувавши грошові втрати від дзвінків шахраїв, було з’ясовано, що найбільше постраждали клієнти Приватбанку. Цей факт пояснюється просто: фінансова установа лідирує за кількістю виданих громадянам України пластикових карт, тому їх клієнти і знаходяться під ударом. Другий момент: Приватні пропонує клієнтам ряд унікальних послуг, наприклад, зняття грошей без карти, за номером телефону. Цей приємний бонус не тільки покращує якість сервісу банку, але і дає неозоре поле для маневрів аферистів.

Далеко не всі українці стають жертвами шахраїв. Все залежить від вашого здорового глузду. Перше, що роблять аферисти, зателефонувавши до потрібного клієнта, присипляють його пильність. Ера хамських молодих людей відходить в минуле, тепер щоб домогтися результату, шахраї використовують важливий тон і завчені фрази, імітуючи мова банківських працівників. Їх мета – змусити клієнта зробити ряд певних дій, нібито для здійснення банківських операцій або підтвердження деяких даних. Після цього ви перебуваєте на гачку.

Аферистам головне зібрати якомога більше вашої особистої інформації, щоб потім провернути саму аферу. Схем для обману існує незліченну кількість. Розглянемо найпопулярніші з них.

Дзвінки по оголошенню

Найчастіше зловмисники знаходять свою жертву на безкоштовних сайтах, де вона продає або купує товари. Шахрай представляється покупцем і після нетривалої бесіди погоджується придбати товар, практично не торгуючись. Що повинно насторожити: ніякі способи оплати, крім перекладу на карту Приватбанку мнимого покупця не влаштовують. Після нетривалих переговорів невдалий продавець повідомляє свій номер карти. Через деякий час йому надходить дзвінок від банку, і співробітники ввічливим голосом повідомляють йому, що під час переказу грошей на карту клієнта сталася помилка. Не сумнівайтеся, це дзвонить спільник шахрая, який не має ніякого відношення до банку. Він переслідує конкретну мету – виманити у вас якомога більше контактних даних.

Дзвінок з банку

Як і раніше актуальними залишаються дзвінки від уявних співробітників банку. Зараз акцент робиться на такий гачок як «фальшивий переклад». Людина представляється співробітником банку і повідомляє про грошовий переказ, якого він не чекає. Запам’ятайте: при надходженні на вас рахунок грошового переказу співробітники банку передзвонювати не будуть. Тим більше не варто надавати таким людям будь-яку інформацію. На цей вид шахрайства трапляються власники соціальних карток – пенсіонери та мами в декретній відпустці.

Збільшення кредитного ліміту

Цей вид шахрайства розрахований на господарів кредитних карт. Їм дзвонять невідомі, і представляючись співробітниками банку, пропонують збільшити розмір кредитного ліміту і відразу пропонують звірити інформацію. Навіть якщо вас зацікавила послуга, не поспішайте повідомляти свої дані шахраям. Передзвоніть на гарячу лінію банку, щоб розвіяти виниклі сумніви.

Заміна пін-коду

Іноді цей прийом використовують разом з попереднім способом. Запам’ятайте: банківські співробітники не мають права запитувати ваш пін-код, або будь-які інші дані. Перед вами явний шахрай.

Дзвінок з бухгалтерії

На цей гачок попадаються претенденти віддаленої роботи. Вони шукають роботу на відкритих сайтах, потім тривалий час спілкуються з роботодавцями з приводу вакансії. Тому у них не викликає сумнівів дзвінок «бухгалтерії», співробітник якої випрошує ваші дані для оформлення договору, паливної карти або перерахування заробітної плати. Все це, як не прикро, від початку до кінця може виявитися аферою.

Схеми шахрайства з пластиковими картами

Викрадення контактних даних лише перший етап афери. Після того як власники пластикових карт достатньо залучені в придуманий шахраями розповідь, аферисти переходять до другого етапу – безпосередньому викрадення коштів з банківського рахунку. Сьогодні існують десятки шахрайських схем. За даними НБУ на 2020 рік їх придумано більше 80. Постійно зростає кількість викрадених коштів і якість афер.

Дзвінки співробітникам банків

Серед постраждалих в цьому році були виявлені навіть самі банківські працівники. Шахраї представилися IT-відділом центрального офісу їх установи і просили провести авторизацію клієнтів. Таким способом було виманити кілька десятків даних клієнтів.

Підозріла операція на мапі

Схема дуже проста. Українцям дзвонять приємні дівчата (іноді молоді люди), і повідомляють про підозрілу операцію, яка пройшла по карті. Слова «служба безпеки» вже не згадуються. Далі відбувається з’ясування у клієнта подробиць операції. Більшість людей лякається, і просить самостійно, або за підказкою співробітника банку, заблокувати картковий рахунок. Для цього українці бадьоро видають аферистові всі потрібні дані, аж до пін-коду і секретного слова.

Аферисти при цьому заздалегідь знають прізвище, ім’я та по батькові клієнта. А для більшої достовірності рекомендують під’їхати до відділення банку не пізніше найближчих 15 хвилин. У будь-якому великому місті цього часу буде недостатньо, і тому клієнти самі просять про онлайн-блокування.

Переклад для авторизації

Дуже популярна схема, яка іноді застосовується навздогін попередній, а іноді існує самостійно. Вас мотивують зробити переклад для авторизації. Аферисти просять українців перевести на зазначену ними карту 600 гривень, уточнюючи, що переклад на меншу суму може бути не помічений. За виникає аналогію необхідно сказати спасибі Приватбанку, оскільки операції на суму меншу 1000 гривень часто не приходять клієнтам в повідомленнях інтернет-банкінгу. У момент афери ми не замислюємося, що будь-який переклад за рахунками клієнта видно банку, а банківський співробітник взагалі не повинен просити ні про які перекладах.

Все це повинно насторожити. Але тут аферисти зазвичай повідомляють, що подібна авторизація – стандартна процедура, і гроші тут же повернуться на рахунок клієнта, у що вірити, звичайно, не варто. І тут спасибі треба сказати аналогії. Якщо ви користувалися послугами мікрокредітних компаній, то пам’ятайте – все мікропозики онлайн просять перед оформленням кредиту вказати на сайті не тільки номер карти, але і cvv код. Нагадаємо, що робити це можна тільки у перевірених компаній, оскільки знання cvv коду дає право на автоматичне списання ваших коштів. Але і цього мало. Для верифікації з вашого рахунку знімається сума, а потім повертається назад. Ось тільки МФО знімає суму до гривні, і вона дійсно повертається, навіть якщо в кредиті вам відмовлять. Якщо звичайно мова йде про нормальний МФО. А у випадку з шахраями ваші кошти зникнуть назавжди.

Код з смс

Цей вид шахрайства з’явився завдяки такій послузі Приватбанку як «Екстрені гроші», яка як раз дозволяє знімати готівку в банкоматі, навіть якщо ви забули карту будинку. Щоб реалізувати послугу, потрібно зателефонувати в банк і вказати номер карти, термін її дії та паспортні дані. Знаючи все це, шахраї легко можуть зняти всі кошти з вашого рахунку в банкоматі. Потрібні дані зазвичай виходять шахраями заздалегідь. Потім клієнтові приходить смс з восьмизначним кодом, який якраз і говорить про спробу зняття коштів в банкоматі. Шахраї в цей час забовтують по телефону клієнта в якості співробітників банку і ненав’язливо просять продиктувати їм код з смс.

Вступивши в аферу, українці не бачать в коді з смс нічого незвичайного і повідомляють його шахраям. Тільки при цьому мало хто звертає увагу на те, що в смс є чітка приписка про нерозголошення коду.

Важливо: Ні в якому разі не повідомляйте банківським працівникам коди з смс, хіба що ви подзвонили в банк самостійно, або перебуваєте безпосередньо в його відділенні.

Чим виправдовують шахраї розголошення коду для своїх жертв: авторизацією, списанням коштів з корпоративного рахунку, депозиту і будь-яким іншим нестандартним перерахуванням.

На щастя, за один раз за допомогою «Екстраденег» можна зняти не більше 2000 гривень. Ось тільки задоволені успіхом аферисти можуть навіть з однією жертвою вдаватися до зняття грошей кілька разів поспіль. Дивуватися можна тільки недогадливості жертв шахрайства, які безбоязно диктують кілька кодів протягом однієї розмови.

Ввести код в банкоматі

Працює афера так: щасливою жертві повідомляють про великому переказ коштів. Переклад легко можна зняти, ось тільки для цього клієнт повинен підійти до банкомату і ввести в нього код, який прийшов в смс. Ну, нібито підтвердити отримання коштів.

Начебто нічого не викликає підозр – карта же у вас. І пінкод ви при бажанні можете змінити. Ось тільки співробітники банку ніколи не просять у вас пін-код, та й будь-який інший код, і не пропонують вводити нічого зайвого в банкоматі. Здавалося б, цим про цей факт поінформовані всі.

Схема працює в декількох варіантах. Іноді шахраї просто забезпечують переказ коштів з вашої картки на свою, за допомогою банкомату або терміналу. Ви слухняно виконуєте всі команди, набираючи код під диктовку, навіть не замислюючись про те, що ви робите.

Інший варіант фантастичний за своїм сценарієм, але легко здійсненний з огляду на довірливість наших громадян. У банкомату клієнта просять зайти в розділ: настройки – установка фінансового номера. На цьому місці ви повинні кинути трубку, якщо ви до сих пір слухали шахрая і сенс до того, що відбувається до вас ще не дійшов. Ваш номер телефону замінюють на чужій, якщо ви, звичайно, самі в цьому допоможете. Чим мотивують відбувається аферисти: номер, який був прикріплений до вашого рахунку, не перевіряється. Прив’язавши до банківської карти жертви свій номер телефону, шахраї можуть провести будь-які фінансові операції.

Підтвердження через смс

Цю схему шахраї часто застосовують як запасну, коли інші не працюють. Але іноді вона відмінно працює як самостійний метод. Виглядає він так: в телефонній розмові жертву просять надіслати код на короткий номер Приватбанку. І диктують номер 10060. При перевірці це дійсно виявляється номер банку. Але комбінацію, яку потрібно вислати за допомогою смс, зазвичай диктують шахраї. Операція виглядає як: PAY100 + 1234 … або SEND100UAH + 1234 + …

Якщо ви вивчали англійську, то зрозумієте, що мова йде про пересилання чи оплаті коштів на чужий рахунок, тим більше вами вказується сума (в прикладі вказано 100 гривень, але аферисти можуть просити набагато більше). А далі вам диктують номер рахунку або номер мобільного телефону зловмисника. Більшість постраждалих від такої афери кажуть потім, що вони не помічали, що пересилають гроші на чужий рахунок. Причому такий спосіб добре працює з українцями, які мають слабке уявлення про інтернет-банкінг.

Поповнення карткового рахунку

Ця схема працює з клієнтами, у яких на карті немає коштів. Примушує задуматися той факт, що аферистам заздалегідь відомо у кого з українців порожній рахунок. А сама схема працює так: жертві телефонують на мобільний телефон і говорять про переведення. Але от невдача: зарахувати кошти на порожній картковий рахунок банк не може. Це відверта брехня, оскільки банки України не накладають жодних обмежень з цього приводу. Причому за твердженням шахраїв залишок на рахунку повинен бути більше, ніж сума переказу. Цим вони мотивують українців поповнювати свої рахунки, а далі зловмисники виманюють інформацію і знімають кошти через півгодини-годину. Схема добре працює з пільговими категоріями населення.

Дублікат сім-карти

Чи не найочевидніший для українців спосіб обману клієнтів, але вельми працює. І пов’язаний він зі створенням дубліката вашої сімкарти. Спочатку на номер телефону жертв дзвонять різні люди з проханням передзвонити їм, або нібито помилково туди потрапили. Дзвінки часто зриваються або шахраї вигадують різні способи, щоб їм передзвонили. Добре працює схема при підключенні до справи безкоштовних сайтів оголошень, коли ви щось продаєте або купуєте. Покупці часто вам телефонують, але дзвінки чомусь зриваються. А потім ваша симкарта раптово блокується. Перед цим може прийти дивне поповнення рахунку, причому на дрібну суму.

Вашу симкарту заблокували шахраї. Зробили вони це завдяки тому, що знають факт останнього поповнення рахунку і 3-4 останніх набраних номерів. Поки ви намагаєтеся зрозуміти що відбувається, шахраї замовляють у мобільного оператора дублікат вашої сімкарти. Причому працівники стільникової компанії не завжди запитують при цьому паспорт. Схема працює в тому випадку, якщо до вашого номера телефону прив’язана банківська карта і шахраям як мінімум відомий її номер. Це колосальна підготовча робота, яка може означати втрату для власника карти всіх коштів на його банківському рахунку.

Повернення коштів і соціальні виплати

Одна з нових схем – уявна допомогу з поверненням коштів за авіаквитки, бронювання готелю. Сюди відносять і допомогу постраждалим від коронавируса. Аферистами зазвичай використовується будь-який голосний інформаційний привід для того, щоб виманити ваші кошти. Іноді вам можуть зателефонувати і запропонувати фінансову допомогу як потерпілому від втрати доходу або запропонувати кредитні канікули. Природно, перед цим відбувається попередній збір даних. Щоб скористатися пропозицією, вам терміново потрібно повідомити дані своєї карти та іншу цінну інформацію, що вже має насторожувати.

Фальшиві посібники

Особливо популярними є антикризові допомоги на дітей, які активно пропонуються шахраями. Якщо не чули про них, не варто засмучуватися – це фейковий інформація, яка розрахована на молодих мам з метою виманювання у них дані банківських карт. Будь-яку інформацію перевіряйте у вашого банку і працівників державних структур.

Дистанційне відкриття рахунку

У зв’язку з коронавірусів багато послуг від банків пропонуються в онлайн форматі. Новий спосіб шахрайства був придуманий для підприємців. Бізнесменам надходить дзвінок, в якому їм повідомляють про спробу несанкціонованого операції за їхніми рахунками. З метою безпеки підприємцям буде запропоновано відкрити новий рахунок і перевести туди все кошти. Якщо в банку передбачено дистанційне резервування рахунку – розвести жертву ще простіше. Шахраї заповнюють анкету дистанційно, а клієнту приходить реальне смс від банку. Після цього всі сумніви зазвичай відпадають, а в руках аферистів виявляється реальна інформація.

Лотерея від банку

Під цим девізом проходить абсолютно нова афера. Для участі в лотереї необхідно пройти опитування на сайті (фішинговому, природно). На ньому для підтвердження карти необхідно переслати на рахунок 150-200 гривень. Якщо вас просять переслати кошти за подарунок, приз, лотерею – це ознаки явного шахрайства.

Послуги брокера або дилера

Аферисти часто виступають в якості брокерів або дилерів, обіцяючи клієнтам небувалий дохід. Жертва, потрапляючи на їх вудку, погоджується відкрити банківський рахунок і перевести кошти шахраям. Часто клієнтам пропонують реєструватися на сайті бінарних опціонів, там активно пропонують бонуси (на початковому етапі), а далі йде вкладення коштів. Причому клієнтів заманюють будь-якими доступними способами. Вивести вкладені туди кошти в результаті неможливо. Паралельно такі сайти збирають якомога більше інформації про вас.

Помилковий переказ

Вам може прийти підроблене смс від банку, в якому на ваш рахунок буде зарахований переклад. А далі вам будуть надходити дзвінки та повідомлення, слізно благають повернути кошти молодої матері, бідної студентці, пенсіонеру. Суму зазвичай вказують невелику, і якщо у вас немає часу, ви можете купитися на прохання і перерахуйте власні гроші, особливо не замислюючись.

Програми віддаленого доступу

Такі програми пропонуються в якості порятунку клієнтів від несанкціонованого проникнення. Спеціальні антивіруси від співробітників банку – не більше ніж шахрайство. Зловмисник при цьому буде бачити екран смартфона (у випадку з IOS, в андроїдах аферисти взагалі зможуть управляти телефоном). Далі за рахунком клієнта будуть проводитися різні операції, а шахрай буде, як мінімум, бачити код підтвердження, а як максимум – управляти всіма операціями на карті.

Чи можна повернути вкрадені кошти

Чи може клієнт повернути свої кошти, вкрадені шахраями? У разі вашого добровільного перекладу – малоймовірно. Якщо ви підозрюєте, що ваші дані стали надбанням шахраїв – негайно звертайтеся в банк для блокування свого рахунку.

Довести шахрайство складно. Для цього вам необхідно подати заяву в поліцію за гарячими слідами. Ви повинні представити докази, що підтверджують факту обману. І навіть тоді банк поверне ваші кошти, тільки маючи відповідне рішення суду.

Якщо списання або переказ коштів сталися з вини банківського працівника – тільки в цьому випадку громадянин може розраховувати на компенсацію.

Як відрізнити шахраїв від співробітників банку

Практично ніяк. Шахраї ввічливо спілкуються і знають про вас багато інформації (принаймні, вони активно переконують вас у цьому). Єдине, працівники банку не будуть просити вас надати особисту інформацію та взагалі рідко передзвонюють клієнтам. Кращий спосіб убезпечити себе – при будь-якому дзвінку з банку покласти трубку і зателефонувати самому за номером, вказаним на вашій картці. Не бійтеся здатися прим цьому смішним – ви оберігає свої гроші і дані.

Як захистити себе

Не варто ставати добровільними жертвами аферистів. Завжди пам’ятайте про правила безпеки:

  • Ідентифікація клієнта банку із зазначенням будь-яких даних відбувається тільки в тому випадку, якщо ви самі телефонуйте на гарячу лінію з будь-якою проблемою, але не при вхідному дзвінку від співробітників.
  • Нікому не повідомляйте дані карти і свою особисту інформацію.
  • Співробітники Приватбанку ніколи не подзвонять вам з особистого номера, тільки з телефонів з кодом Дніпропетровська (056).
  • Повідомлення з номера 10060 ви повинні читати особливо уважно – може, це початок афери.
  • Коди з смс не можуть вимагати навіть співробітники банку. Виняток – ваш візит до відділення.
  • Будь-які дії з вашою карткою повинні відбуватися у відділенні банку, а не онлайн, і тим більше не з ініціативи уявних співробітників.
  • Чи не передзвонює на незнайомі номери і відразу блокуйте карти в разі блокування вашого фінансового номера телефону.
  • дзвоните в свою фінансову установу.
  • Чи не повідомляйте нікому свій фінансовий номер телефону. В ідеалі використовуйте для банківських операцій інший номер телефону, не зазначений в соціальних мережах.
  • Будь-яке банківське додаток потрібно встановлювати з офіційного магазину, ніяких завантажень по посиланнях, особливо слідуючи телефонним радам.
  • Не залишайте в мережі дані про ваших банківських картах і навіть відомостей про те, клієнтом якого установи ви є. Шахраї обов’язково використовують ці дані проти вас.
  • Потрапивши на вудку аферистів, ви можете звернутися в поліцію. Зробити це потрібно якомога швидше, поки аферисти не зміна номер телефону.
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Як шахраї крадуть ваші кошти з банківських карт рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.