Як повернути кошти, які залишилися в банкоматі

Як повернути кошти, які залишилися в банкоматі

Мільйони українців отримують зарплати і пенсії на банківський рахунок, і якщо молодь давно звикла користуватися пластиковими картами, то старше покоління вважає за краще знімати готівку в банкоматі, щоб розплачуватися купюрами. За даними статистики послугами банкоматів регулярно користуються 55% опитаних громадян, ще 27% населення вдається до їх послуг в міру потреби. Згідно з опитуванням НБУ з […]

Содержание

Мільйони українців отримують зарплати і пенсії на банківський рахунок, і якщо молодь давно звикла користуватися пластиковими картами, то старше покоління вважає за краще знімати готівку в банкоматі, щоб розплачуватися купюрами. За даними статистики послугами банкоматів регулярно користуються 55% опитаних громадян, ще 27% населення вдається до їх послуг в міру потреби. Згідно з опитуванням НБУ з українських банкоматів щорічно знімається до 1 мільярда готівки. Але іноді банкомати дають збої, і довгоочікувана готівка залишається в їхніх надрах. Причин цього може бути кілька.

Причини збоїв при видачі готівки

Перша причина, по якій банкомат може не видати клієнту його готівку – вони просто випадково залишилися в вікні видачі. В цьому випадку дістати їх не складе великих труднощів. За словами Сергія Черненко, одного з членів правління банку ПУМБ, така ситуація не рідкість. Іноді застрягти можуть не всі купюри, а лише їх частина. Коли ви знімаєте готівку, ви повинні дістати її з банкомату і уважно перерахувати. А вже після вирушати у своїх справах.

Порада: перераховуючи кошти перед банкоматом, тримайте їх так, щоб купюри були видні на камеру. В цьому випадку вам легше буде довести свою правоту.

Іноді на камеру чітко не видно, скільки грошей не додав банкомат. В цьому випадку отримати кошти, яких бракує ви зможете нескоро, тільки дочекавшись інкасації. Співробітники банку за допомогою спеціального приладу перерахують кошти банкомату, а потім повернуть вам зайве.

Другою причиною може стати технічний збій пристрою, коли купюри не відраховуються банкоматом, але операція пройшла за рахунком. Якщо в банкоматі закінчуються купюри на його моніторі зазвичай з’являється повідомлення по типу «Банкомат тимчасово не працює. Найближчий банкомат знаходиться за адресою … ».

Технічні неполадки банкомату не єдина проблема, яка може виникнути під час видачі коштів. Іноді відбувається крадіжка ваших грошей за допомогою спеціальних пристроїв і без них. Захоплення готівки за допомогою підручних засобів отримав назву кеш-треппинга.

Кеш-трепінг

Підходячи до банкомату ми вставляємо в нього картку, вводимо пінкод та інші дані. Далі ми повинні почути як пристрій відраховує купюри. Якщо цього не відбулося – має місце збій, що зазвичай відображається на екрані банкомату, але не впливає на баланс вашого рахунку. Але буває і так, що звук банкнот чути, але в щілини для видачі вони не з’являються. Можливо, в цьому випадку ви зіткнулися з таким видом крадіжки як кеш-трепінг. Навіть якщо ви думаєте, що в банкоматі закінчилися купюри, або стався збій, не відходьте з місця подій, поки не з’ясуєте причин події.

Якщо ви заберете свою карту і підете знімати готівку в іншому місці, відразу після вашого відходу до банкомату може підійти аферист, і провівши кілька вмілих маніпуляцій, забере ваші готівку з щілини для видачі.

При кеш-трепінгу використовується підроблена планка, яка кріпиться на отвір для видачі купюр. Саме пристосування нехитре і носить назву кеш-треппінговая накладка. Вона складається з металевої пластини і двостороннього скотча, до якого і прилипають купюри. Вам складно на око відрізнити підроблену планку від справжньої, але спробувати можна. На кожному банкоматі зазвичай міститься зображення його справжнього монітора з планкою, яка відкриває отвір для грошей.

Статистами була підрахована середня сума збитків, які понесли українські громадяни у банкоматів, зіткнувшись з шахраями. Це 1500 гривень. За даними української міжбанківської асоціації ЕМА тільки в 2016 році на українських банкоматах було знайдено 830 підроблених накладок. У наступному році аферисти діяли вполовину скромніше. Було знайдено 468 кеш-треппінгових накладок, а в 2018 році цей показник впав до 66.

Такий результат вселяє оптимізм. На заваді стали зловмисникам, по-перше, масштабна інформаційна компанія ЕМА, що розповідає про афери біля банкоматів, і по-друге, установка на максимальну кількість банкоматів антікеш-треппінгових налагоджень.

Незважаючи на вжиті заходи, ризик втрати коштів у банкоматів залишається досить високим. За даними соціологічного дослідження ЕМА і Geminus Україна 34% українців не вважають, що ризикують чимось, якщо відходять від банкомату, що не видав готівку на їх запит. Насправді зловмисник чекає в двох кроках, щоб забрати ваші готівку, відклеївши фальшиву планку. Вид планки злочинці намагаються максимально наблизити до дизайну самого банкомату. Є одне «але» – за розміром фальшива планка буде довшим справжньою, щоб повністю закрити її.

Ознаки кеш-трепінгу

Відрізнити кеш-треппинг нескладно. Ось його основні ознаки:

  • Банкомат не видає вам готівку, хоча на його моніторі до цього з’явилося повідомлення, що операція пройшла успішно. Особливо якщо до цього він працював нормально, і зараз робить будь-які інші операції. Ви навіть можете почути звук відлічуваних купюр. На банкоматі також може з’явитися напис про те, що ви не забрали свої гроші.
  • На мобільний прийшло смс-повідомлення про списання коштів, але банкомат не дав їх вам. Ось чому так важливо мати налаштований інтернет-банкінг – так ви будете в курсі всіх операцій, що проводяться по вашому рахунку. Причому вам будуть приходити повідомлення як про успішні, так і про неуспішних операціях.
  • При детальному вивченні банкомату ви можете виявити, що планка не є оригінальною деталлю, а прикріплена до нього. Вона може сидіти нещільно і не виглядати цілісно з корпусом банкомату – ось що повинно насторожити. На перевірку фальшива планка для кеш-треппинга буде легко зніматися. Відірвавши її, ви зможете побачити захоплені на скотч купюри.

Завжди порівнюйте отвір для видачі готівки з його зображенням на банкоматі. Ви зрозумієте різницю, якщо зіткнетеся з накладкою.

Анти-трепінгові пристрої

Сучасні банкомати повинні бути оснащені анти-трепінговимі заслінками. Вони не являють собою нічого екстраординарного, просто фігурна заслінка зверху отвору для грошей. Але ця маленька деталь, здатна врятувати гроші українців, не давши зловмисникам прикріпити на банкомат фальшиву кеш-трепінговую планку.

В ідеалі використовуйте банкомати, на яких встановлені заслінки проти зловмисників. А якщо такої заслінки немає, уважно звіряйте щілину для грошей з її реальним зображенням і тільки потім приступайте до зняття готівкових коштів.

Інші способи шахрайства

Ми не розглядаємо злодійство вашої пластикової карти і підбір пінкоду. Крім накладної планки зловмисники можуть просто забрати ваші кошти після отримання, особливо якщо банкомат знаходиться в тихому і безлюдному місці.

Але частіше використовується більш тонка схема, ніж груба сила. Діють аферисти зазвичай в парі і в якості своїх жертв вибирають пенсіонерів або жінок у віці. Називається ця схема «забута картка».

Про подібну аферу, яка сталася з її мамою, розповіла молода українка. Її мати підійшла до свого банкомату, щоб зняти пенсію, і тут помітила, що хлопець, який стояв біля нього до неї, забув в щілини приймача свою картку. Як свідома громадянка, жінка покликала хлопця і повідомила, що він забув карту в банкоматі. Оскільки хлопець відійшов на пару метрів, він крикнув жінці, щоб вона витягла карту, а то банкомат може її проковтнути.

Пенсіонерка нічого не запідозрила і взяла в руки карту. Тут же ззаду підбіг молодий чоловік і став обурено вимагати у неї 500 гривень, оскільки йому нібито прийшла смс про списання цих коштів з карти. А оскільки він їх не знімав, то зробити це могла тільки жінка, яка витягла з банкомату його карту. На цьому етапі до афери зазвичай підключається напарник шахрая.

Так і сталося. До сперечальникам підійшла ще одна жінка, яка стала стверджувати, що бачила на власні очі, як пенсіонерка копалася біля банкомату і клала купюри в свій гаманець. Молодий хлопець став кричати щось про відбитки пальців, які залишилися на карті і про те, що він викличе поліцію. В результаті нещасна пенсіонерка розгубилася і віддала зловмисникам власні 500 гривень.

Що радять в подібних випадках робити юристи? Ні за що не піддаватися на провокацію, а викликати поліцію самостійно. Оскільки ви не крали кошти, вам нема про що турбуватися. І відбитки не стануть доказом проти вас. У кожного банкомату є камера, на якій видно хто тримає в руках купюри, а хто ні. І якби пенсіонерка викликала поліцію, двох аферистів здуло б вітром ще до її приїзду.

Важливо: не варто виймати з банкомату чужу карту, оскільки це може виявитися аферою.

Збої в роботі банкомату

Нерідко трапляються ситуації, коли гроші можна отримати не через фальшивої накладки, а просто в результаті збою в роботі пристрою. Якщо банкомат виглядає зазвичай, сторонніх осіб навколо вас немає, а купюри все одно не з’являються, можливо, відбувається саме збій банкомату, а не шахрайство.

Така ситуація сталася з чоловіком, який вирішив зняти з банкомату свою не найменшу зарплату в розмірі 20 000 гривень. Все йшло як завжди. Чоловік ввів пінкод та суму, і навіть чув шелест відлічуваних грошей, як раптом пристрій дало збій. Щілина відкрилася і закрилася кілька разів, але кошти з банкомату так і не з’явилися. А добила українця напис про те, що операція завершена, і банкомат готовий до роботи з наступним клієнтом.

З рахунку, на якому вони лежали, кошти також виявилися списані. Чоловік виявився в патовій ситуації, коли він боявся відійти від банкомату, щоб не втратити свої кошти і ніяк не міг знайти номер служби підтримки свого банку. На щастя, повз проходив свідомий перехожий, який допоміг чоловікові зібратися і дав кілька слушних порад. Ось що зробив чоловік:

  • Спробував зняти кошти з іншої картки – це як раз була картка перехожого, з якої вони спробували зняти невелику суму. Нічого не вийшло, тому стало зрозуміло, що банкомат дійсно несправний.
  • Зрозумівши, що проблема в самому банкоматі, знайшов номер гарячої лінії свого банку і повідомив співробітникам про проблему.
  • Оскільки банкомат був розташований недалеко від фінансової установи, та й час було робоче, чоловік звернувся відразу до співробітників відділення (за порадою гарячої лінії).

Далі довелося пройти кілька бюрократичних процедур, абсолютно утомливих в очах пересічних громадян, але адекватних ситуації – написання заяви, роз’яснення ситуації.

Потім чоловікові довелося дочекатися результатів інкасації банкомату. Після того як банкомат був розкритий співробітниками, виявилися зайві кошти, які повернулися власнику через кілька днів.

Як діяти, щоб убезпечити себе

Необхідно бути максимально обережним при отриманні своєї зарплати або кредитних коштів. Список мікропозик на карту легко знайти в інтернеті, причому більшість компаній видають кредити навіть людям з поганою кредитною історією. Образливо удвічі спочатку взяти позику для вирішення фінансових проблем, а потім втратити ці кошти просто біля банкомату.

Щоб не стати жертвою банкомату і убезпечити себе і свої кошти, необхідний чіткий алгоритм дій. Отже, якщо банкомат не видає ваші гроші:

  1. Не відходьте від нього до тих пір, поки ситуація не проясниться.
  2. Перевірте його на наявність знімних пристроїв, до яких могли прилипнути ваші гроші.
  3. Телефонуйте на лінію підтримки вашого банку. Якщо банкомат поглинув ще й картку, номери гарячої лінії зазвичай повинні бути розташовані на корпусі пристрою.\
  4. Чітко дотримуйтесь інструкцій служби підтримки. Вони повинні підтвердити або спростувати факт збою в роботі банкомату. Якщо вас просять відвідати відділення банку – не затягуйте з візитом.
  5. Якщо ви маєте справу не з збоєм пристрою, а з шахрайством – телефонуйте в поліцію за номером 102, або ж зверніться в кіберполіції. Зробити це можна на їх офіційному сайті: https://cyberpolice.gov.ua/ в поле «Зворотній зв’язок».
  6. Завжди перераховуйте гроші на камеру після отримання з банкомату, намагайтеся робити це не поспішаючи, щоб все купюри були видні. Так ви доведете свою правоту, якщо банкомат не додасть вам частину коштів.

Не забувайте про те, що кеш-треппінговие пристрої зазвичай будуть кріпитися в місцях великого скупчення народу. Особливо активні шахраї бувають в свята і вихідні дні. А ось у разі відбирання коштів за допомогою фізичної сили або забутої картки навпаки, використовують не надто людні місця.

Найбезпечніше використовувати банкомати, які знаходяться безпосередньо в банківських відділеннях або торгових центрах. Такі пристрої знаходяться під цілодобовим наглядом, і встановити на них накладки проблематично. Зменшується і ризик відбирання коштів.

Якщо ви знімали готівку у банку-партнера

Природно, краще користуватися банкоматом того банку, який видав вам карту. Тоді проблем буде менше. Але, на жаль не всі українські банки мають таку кількість банкоматів, як знаменитий Приватні. Тому існує величезна кількість банків-партнерів, в банкоматах яких ви зможете зняти готівку без комісії.

Але довести щось у випадку технічного збою пристрою буде непросто. Подібна історія сталася з молодим українцем, який хотів зняти велику суму біля банкомату партнера свого банку. Гроші потрібні були йому готівкою для ремонту і оплати робіт підрядників. Але стався неприємний сюрприз, коли банкомат не дав хлопцеві ні грошей, ні навіть чека. Чоловік спробував провести операцію ще раз, але на його рахунку немає коштів, а банкомат порахував, що вони вже видані на руки. В історії операцій в його мобільному додатку теж була чітка напис про списання суми з рахунку і зняття її в банкоматі. Ніяких сторонніх накладок на щілини банкомату не було.

Перше, що зробив хлопець – почекав ще кілька хвилин, сподіваючись, що гроші з’являться в отворі. І це був правильний крок, оскільки банкомат видає кошти із запізненням на 30-40 секунд, а іноді і більше.

Друге, українець переконався, що накладок на отворі немає, і гроші не застрягли в щілини видачі.

Третє, юнак приступив до збору доказів. Оскільки ні чека, ні свідків події поруч не було, він сфотографував банкомат і відшукав його номер. Номер банкомату обов’язково вказується на зворотному або лицьовій стороні, тому його легко знайти.

Четверте, чоловік ще раз перевірив свій баланс за допомогою мобільного додатку, щоб переконатися, що грошей на рахунку немає.

П’яте, українцеві довелося спілкуватися з двома гарячими лініями – свого банку, який видав картку і з банком-партнером, банкоматом якого він користувався. Засоби йому обіцяли повернути через 30 днів, пояснивши, що цей час необхідний для проведення інкасації та перевірки всіх даних.

Термін в один місяць дається банку, який обслуговує банкомат для того, щоб він зміг провести ряд необхідних перевірок.

Якщо ви спробували зняти кошти з карти виданої українським банком десь за кордоном і щось пішло не так, на розгляд вашої заявки знадобитися 60 днів, після чого буде прийнято відповідне рішення.

Як домогтися того, щоб заяву прийняли

Проблемами помилкового списання коштів займається служба безпеки. Заява повинна бути подана потерпілим в письмовій формі, причому тому банку, який випустив картку. Такі правила міжнародних платіжних систем: заяву приймає банк-емітент, навіть якщо кошти знімалися в банкоматі банку-партнера. Копію звернення необхідно подати і в банк, який займається обслуговуванням банкомата, зайвим це не буде.

Що вказується в зверненні:

  • Номер картки;
  • сума зняття;
  • дата і час операції;
  • номер банкомата і адресу, за якою він розташований.

Не зайвим буде попросити копію вашої заяви у співробітника банку, який його прийняв, з усіма реквізитами, і завіреного печаткою. Перевірте дату, якої зареєстрували ваше звернення. Відлік 30 днів буде починатися з цього моменту. Якщо ви знімали кошти в рідному банкоматі, часу буде потрібно менше – від 1 до 2 тижнів.

Якщо банкомат видав більше коштів

Ситуація, яка може викликати радість – коли банкомат видає вам більше коштів, ніж ви замовляли. Наприклад, замість тисячі гривень ви можете отримати п’ять. У чеку і в смс від банку буде фігурувати та сума, яку ви запитували. Причин для видачі вам більшої суми може бути кілька:

  • касир заклав у банку не ті купюри в касети, які пізніше були вставлені в банкомат;
  • помилка в програмі банкомату, коли пристрій вибере за запитом не ту касету, яку потрібно було;
  • технічна помилка – до ваших купюр приєдналися купюри попереднього клієнта, який скасував свою операцію.

Не варто передчасно радіти і намагатися залишити за собою чужі кошти. У кожному банкоматі варто камера, і вас вирахують з 100% вірогідністю. Всі операції чітко фіксуються пристроєм, і пізніше банк зрозуміє, при якому зняття сталася помилка.

Знайшовши помилку необхідно вжити ряд заходів:

  1. Перевірити чек, можливо банкомат видав правильну суму, і помилилися ви.
  2. Перевірити баланс свого рахунку. Іноді помилки закрадаються тільки в чек, а з рахунку знімається правильна сума.
  3. Зверніться до банківської установи для мирного вирішення ситуації. Ви можете зателефонувати за телефонами гарячої лінії, при цьому відвідати відділення вам все одно доведеться для складання письмової заяви.

Спростити процедуру повернення можна, якщо на вашому рахунку знаходиться така ж сума. На ваше прохання банк просто спише кошти з карти. Ситуація стане складніше, якщо ваш залишок менше знятої суми або ви вже витратили кошти. При цьому юристи говорять про те, що подібні ситуації прописані в вашому договорі з банком при відкритті карткового рахунку. Така ситуація буде прирівняна до перевищення кредитного ліміту або його самовільного відкриття. Як і на будь-який кредит, на ці кошти можуть бути нараховані відсотки, пеня і штрафи. Тому чим швидше ви повернете зайві кошти, тим краще буде для вас. Штрафні санкції застосовуються тільки в крайньому випадку, якщо клієнт відмовляється повернути зняту готівку, або справа доходить до суду.

У вашій справі почнеться внутрішнє розслідування. На пошук потрібної інформації та вивчення записів з камер і логів банкомату піде всього 1-2 дні, далі з вами зв’яжуться представники банку. Але оскільки видача вам більшої суми вважається помилкою банку, ви не будете нічого йому повинні, (якщо не встигнете витратити кошти). Якщо клієнт відмовляється повернути кошти, в якості міри покарання банк може заморозити всі його рахунки.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Як повернути кошти, які залишилися в банкоматі рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.