Нове життя без боргів: чому не працює процедура банкрутства громадян

Нове життя без боргів: чому не працює процедура банкрутства громадян

Кодекс по процедурі банкрутства був прийнятий в Україні в жовтні 2019 року. Цей документ дозволив почати такі процедури як банкрутство фізичних осіб та ФОП. Ось тільки особливої ​​популярності нова послуга не набула, небагато кількість українців поспішає називати себе банкрутами, і причин тому кілька. непрацюючі кредити Основна мета банкрутства для громадян – списання хоча б частини […]

Содержание

Кодекс по процедурі банкрутства був прийнятий в Україні в жовтні 2019 року. Цей документ дозволив почати такі процедури як банкрутство фізичних осіб та ФОП. Ось тільки особливої ​​популярності нова послуга не набула, небагато кількість українців поспішає називати себе банкрутами, і причин тому кілька.

непрацюючі кредити

Основна мета банкрутства для громадян – списання хоча б частини їх боргів. З точки зору держави визнання неплатоспроможності фізичних осіб означає реструктуризувати борги, розбивши їх на частини і оплатити максимальну кількість, визнавши банкрутство особи тільки в крайньому випадку. Експерти позитивно оцінили появу нової процедури в Україні, оскільки наша держава є одним з перших за кількістю непрацюючих кредитів на душу населення – 48,4%. У грошовому еквіваленті це 29 млрд грн. Якщо говорити про загальну кількість прострочених кредитних договорів – їх більше 44 000.
Існує кілька способів погашення проблемного боргу. Один з них – реструктуризація в своєму фінансовій установі за взаємною домовленістю сторін. Банки і кредитні компанії неохоче йдуть на цей крок, вимагаючи погасити заборгованість повністю згідно із затвердженим графіком платежів. Інший спосіб – перекредитування в іншій фінансовій установі. Це по суті новий кредит для погашення старого. Врахуйте, що онлайн позики на карту без відмови видають виключно кредитні компанії. При цьому не варто приховувати від МФО розмір свого боргу, якщо правда випливе назовні – в позику можуть відмовити.
Якщо ці способи реалізувати неможливо, і розмір боргу значний – варто задуматися про процедуру банкрутства.

Умови банкрутства громадян

Процедура визнання неплатоспроможності мало чим відрізняється у громадян і ФОП, оскільки останні за борги відповідають як фізична особа. Перед подачею заяви необхідно переконатися, що всі умови дотримані:

  • Сума всіх боргів перевищує 142 000 гривен.
  • У боржника є кошти на оплату зарплати арбітражного керуючого. Чек подається разом із заявою до господарського суду. Плата становить трохи більш як 31 000 гривен.
  • Боржник не має можливості погасити борг самостійно.
  • Доходи громадянина впали більше ніж наполовину, і цьому є об’єктивні причини або документальне підтвердження.
  • Продаж майна не дозволить погасити більше 50% боргу.
  • Кредити не погашаються більше двох місяців.

процедура банкрутства

У проекті кодексу все звучало досить розумно. Але на практиці процедура банкрутства стає недоступною розкішшю, враховуючи хоча б оплату праці призначеного судом арбітражного керуючого. Не у кожного банкрута знайдуться зайві тридцять тисяч, якщо мова йде про просте українця. Не варто забувати і про послуги юриста, без допомоги якого буває складно правильно скласти позовну заяву, особливо з такого складного питання як банкрутство.
У судовій практиці в ходу термін неплатоспроможність. Слово банкрутство практично не застосовується. Якщо говорити про судову статистику, на осінь 2020 рік у суд надійшло 402 заяви про визнання людини банкрутом. При цьому судове провадження було відкрито тільки по 180 справах, іншим було відмовлено. Доведені до кінця тільки 29 справ.

Процедура банкрутства буде наступною:

  • Подача заяви в суд.

Разом з ним необхідно надати повний пакет документів щодо боргів по кредитах, довідок про зарплату, активів, паперів про створення ФОП, трудову книжку і багато іншого. Необхідно подати документи про належить боржнику власності та декларацію. Приховувати щось від суду не на користь боржника. Переписувати майно на родичів також не варто, інакше у відкритті справи вам відмовлять.

  • Призначення боржнику персонального банкіра.

Арбітражний керуючий (іноді його ще називають персональним банкіром) – це людина, яка протягом 3 місяців буде розпоряджатися заробітком боржника і домовлятися з кредиторами про складання плану реструктуризації. Це може бути відстрочка, розстрочка, часткове списання або детальний план з погашення кредитів, розписаний на кілька років. Основна мета керівника – досягти взаєморозуміння з кредиторами, і затвердити план реструктуризації боргу в суді.

  • Реструктуризація боргів.

Залежно від того чи виконується боржником складений план погашення і буде прийматися рішення по його справі. Іноді реструктуризація боргів банкрута займає кілька років, а при іпотеці 10-15.

  • Продаж майна боржника.

Якщо план по реструктуризації скласти неможливо, або він не схвалений кредиторами, на черговому судовому засіданні приймається рішення про продаж майна, що належить боржнику. До цього моменту воно може бути арештоване чи навіть тимчасово конфісковано. Згідно із законом відібрати у громадян не можуть єдину квартиру і предмети, необхідні для виконання професійної діяльності.

  • Списання боргів.

Якщо майна недостатньо для погашення боргів, продаж вже сталася або у боржника немає ніякої власності, суд списує інші борги. Громадянин отримує статус банкрута і може почати життя з чистого аркуша.
Важливо: на кожне списання коштів банкрут за законом сплачує ПДФО!

Причини, за якими банкрутство непопулярне

У Кодексі закону вся процедура звучить досить логічно. Але на практиці є ряд причин, за якими банкрутство в Україні не користується попитом:

  • Подати заяву про відкриття справи про банкрутство фізичних осіб можуть тільки самі боржники, на відміну від банкрутства юридичних осіб, де хід справі дають кредитори. Незважаючи на думку представників фінансових організацій, остаточний проект кодексу позбавив їх такого права. Цей нюанс робить банкрутство громадян добровільною процедурою, тому багатьох боржників влаштовує такий стан речей.
  • Збір документів і подача заяви залишаються юридично складними моментами, які вимагають присутності адвоката. Крім того в процесі реструктуризації можуть знадобитися послуги нотаріуса для підтвердження нових умов угод, а це додаткові витрати.
  • Боязнь новизни – процес банкрутства викликає побоювання у громадян, які не знають чого чекати після його завершення. Процедура була введена в дію без перехідного періоду, що означало відсутність практики у суддів і арбітражних керуючих з питань банкрутства.
  • Мораторій на стягнення житла по валютній іпотеці. Йдеться про житло, яке було оформлено в іпотеку в іноземній валюті ще в кінці нульових років. Пізніше вартість житла впала в ціні, а курс долара виріс в 5 разів, що і призвело до виникнення величезної кількості боржників, яким стало просто невигідно платити за кредит. Урядом було прийнято мораторій на стягнення такого житла, і в 2020 році його дію було продовжено. Боржники продовжили жити в неоплачених квартирах і будинках, не маючи наміру погашати кошти, незважаючи на запропоновані банками схеми реструктуризації боргу, оскільки відібрати у них іпотечне майно за законом неможливо. Скасування мораторію стимулювало б громадян звертатися до банкрутства і вирішило хоча б частину банківських проблем з іпотечними кредитами.

Введення карантинних заходів ускладнює фізичний прихід громадян до багатьох державних структур, що теж гальмує початок процедури неплатоспроможності. Економісти говорять про те, що зниження загального рівня заборгованості в Україні можливо тільки за умови активації ринкових важелів: відновлення штрафних санкцій за прострочення, скасування мораторію на валютну іпотеку і законодавчий дозвіл кредиторам починати процедури банкрутства у справах боржників. Це стимулювало б боржників просити про реструктуризацію, банки і МФО отримували б тому свої кошти, а у виняткових випадках борги б списувалися за процедурами банкрутства.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Нове життя без боргів: чому не працює процедура банкрутства громадян рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.