Позовна давність позик в Україні

Позовна давність позик в Україні

Мало хто звертає увагу при оформленні позики на такі нюанси як позовна давність. Проте, варто уважніше вчитуватися в свій кредитний договір і знати загальні моменти про позовну давність, особливо коли ви оформляєте позику на тривалий термін. Інакше в разі заборгованості можуть виникнути додаткові проблеми. Поняття і види позовної давності Позовна давність – термін, після закінчення […]

Содержание

Мало хто звертає увагу при оформленні позики на такі нюанси як позовна давність. Проте, варто уважніше вчитуватися в свій кредитний договір і знати загальні моменти про позовну давність, особливо коли ви оформляєте позику на тривалий термін. Інакше в разі заборгованості можуть виникнути додаткові проблеми.

Поняття і види позовної давності

Позовна давність – термін, після закінчення якого кредитор не може вимагати від позичальника повернення його боргу. Звертатися до суду для захисту своїх прав можна тільки до тих пір, поки давність за кредитом не закінчилася. Причому питання позовної давності стосуються обох сторін – кредитора і позичальника.

Українське законодавство передбачає 2 види позовної давності:

  1. Загальна – відповідно до Цивільного Кодексу становить 3 роки.
  2. Спеціальна – в основному стосується штрафів, неустойок і пені. Встановлюється терміном на 1 рік, іноді більше.

В цілому позовна давність не завжди є стійкою величиною, і банки часто використовують лазівки в законах, щоб збільшувати термін позовної давності. Існує лише одне застереження – про це вони повинні попередньо повідомляти клієнта. Навіть в судових рішеннях є зауваження. Терміни для подачі в суд можуть бути продовжені, але домовленість повинна бути скріплена підписами сторін.

Позовна давність існує для всіх типів позик:

  • банківський – надається готівковою або гроші на карту;
  • комерційний – придбання товарів і послуг з відстроченою оплатою;
  • іпотека – довгострокові кредити на покупку житла;
  • споживчий – позики на потреби населення;
  • короткостроковий – невеликі суми на нетривалий термін.

Такий поділ є умовним, особливо з огляду на величезну кількість мікропозик, які пропонують засоби для населення, бізнесу та інших потреб.

Момент для обчислення позовної давності

ЦК говорить, завершення позовної давності є приводом для відмови у відкритті судового провадження. Позовна давність в чому залежить від того, з якого дня починається відлік. Особливості початку перебігу позовної давності навіть розглядалися у Верховному суді України. Раніше було встановлено такі терміни: 3 роки – для нарахованих відсотків і 1 рік для пені. За новими правилами позовну давність не рекомендують вважати з дня закінчення терміну кредитування за договором. Іноді має значення останній день, коли позичальник вносив свої платежі.

Практика України

Розглянемо, як обчислюється позовна давність на конкретних прикладах.

Ситуація 1. Кредитний договір приймаються до 30 липня 2020 року. Позовна давність становить 3 роки. Значить, що останній день, коли позикодавець може згідно із законом подати в суд настане 31 липня 2023 року. З 1 серпня клієнт може посилатися на закінчення строків позовної давності, і може не реагувати на претензії позикодавця. Що стосується позиції МФО, тут все складніше. Подавати в суд на позичальника можна і по закінченню терміну давності, але такі вимоги суд навряд чи задовольнить.

Ситуація 2. 31 липня 2020 року клієнт оплатив свій старий борг. При цьому останній день позовної давності – 15 грудень 2023 року. Тому що термін його кредитного договору закінчився 15 січня 2020. Період позовної давності починається від терміну закінчення дії договору.

Ситуація 3. Останній день оплати кредиту – 15 грудень 2020. Клієнт Продлять свій договір з допомогою пролонгацій і вніс останній внесок 31 березня 2020. Термін позовної давності 3 роки з цього моменту, тому він закінчився 31 березня 2023 року. Додаткові угоди зазвичай подовжують позовну давність, на це теж необхідно звертати увагу.

Законодавча база

Документ, який регулює кредитні відносини, в тому числі і строки позовної давності – це Цивільний Кодекс. У ньому вказані умови, які можуть змінити терміни для подачі в суд.

Статися 257 говорить: позовну давність можна тільки продовжити за письмовою домовленістю сторін, скоротити її не можна.

Щомісячні платежі

Якщо платежі вносяться щомісяця, це ускладнює поняття позовної давності, оскільки вона починається з того моменту, як громадянин порушив графік платежів і перестав платити. У більшості випадків позовна давність буде вважатися окремо для кожного щомісячного внеску. Переривання позовної давності

Вирішивши не платити по рахунках, клієнт може погіршити своє становище. У будь-якому випадку йому знадобитися досвідчений юрист. Що ще потрібно знати, існує поняття безперервної позовної давності. Якщо позичальник для порятунку положення писав кредитору лист з проханням про реструктуризацію боргу або платив хоча б частину суми, термін позовної давності буде вважатися припиненим. Позовна давність буде вважатися з моменту оплати або відправлення листа. Такий парадокс дає наше законодавство.

Чи можна вимагати повернення кредиту після закінчення терміну

На практиці часто виникають випадки, коли кредитні компанії вимагають повернути кошти після закінчення терміну давності. Банк розглядатиме кожен випадок окремо. У більшості випадків боржнику і кредитору запропонують домовитися мирним шляхом. Навіть якщо є розпорядження суду, кредитор має право нагадувати клієнту про борг, висилати листи і дзвонити з нагадуванням. Заборонені дзвінки в нічний час, а також у вихідні дні.

Термін давності кредитних карт

Питання, яке цікавить безліч українців: чи існує позовна давність по кредитних картах? По суті, кредитки – це теж вид позики, ось тільки безстрокового типу. Позовну давність по ним ніхто не встановлює і тому сподівається на те, що вийде термін – марно. У виняткових випадках діє 261 стаття ЦКУ, коли позовна давність вважається з дня прострочення боргу, але в основному борги за кредитними картками – безстрокові.

Давність за умовами договору

Іноді терміни позовної давності прописані в кредитному договорі. Для довгострокових кредитів вони можуть становити не 3 роки, а 5 і навіть 7 років. Вважається, що клієнт самостійно погодився на такі умови і підписав кредитний договір, де прописаний такий пункт. Значить і положення Цивільного кодексу на нього не діють.

Чи можна перервати термін позовної давності

Про можливі винятки громадянам говорить стаття 253 ЦКУ:

  • громадянин, який раніше оформив кредит, перебував на строковій службі, і його частину перевели на воєнний стан;
  • виникли форс-мажорні обставини: стихійні лиха, затримка транспорту, страйки на робочому місці, інші катаклізми;
  • банком оголошено мораторій (заборона) на період позовної давності.

У цих випадках обчислення позовної давності буде призупинено, нове літочислення почнеться, коли обстановка стабілізується.

Якщо клієнт оплатив борг після закінчення терміну давності

Згідно із законом він має право не платити. Але якщо він зробив це під тиском банк або МФО, або по не знанню, кошти, на жаль, йому ніхто не поверне. Жоден суд не підтримає таку претензію.

Реструктуризація

Реструктуризація боргу впливає на періоди таким чином: 3 роки позовної давності будуть вважатися з моменту укладення договору про реструктуризацію. Якщо таке рішення прийняв банк, відправною точкою буде дата видачі банківського наказу.

Багато недобросовісні позичальники воліють дочекатися закінчення терміну давності, щоб не оплачувати кредит. Якщо банк доведе в суді, що позичальник не збирався погашати свій борг і спеціально чекав терміну позовної давності, клієнта чекає адміністративна і навіть кримінальна відповідальність. Його випадок буде вважатися фактом шахрайства з кредитними коштами. Але на практиці такі ситуації поки не відбувалися.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Позовна давність позик в Україні рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.