В НБУ виступили проти розкриття банківської таємниці

В НБУ виступили проти розкриття банківської таємниці

Правозахисники б’ють на сполох: в своєму прагненні побудувати економічно розвинену країну уряд зайшло занадто далеко. Відтепер вся інформація про рахунки і індивідуальних сейфах клієнта може перестати бути банківською таємницею. Проект про антикорупційну політику Поштовхом для подібних змін стало прийняття закону про антикорупційну політику, в якому запланована масштабна програма дій на 2020-2024 роки. У листопаді 2020 […]

Содержание

Правозахисники б’ють на сполох: в своєму прагненні побудувати економічно розвинену країну уряд зайшло занадто далеко. Відтепер вся інформація про рахунки і індивідуальних сейфах клієнта може перестати бути банківською таємницею.

Проект про антикорупційну політику

Поштовхом для подібних змін стало прийняття закону про антикорупційну політику, в якому запланована масштабна програма дій на 2020-2024 роки. У листопаді 2020 року цей документ був прийнятий Верховною Радою, причому в першому читанні. Проект передбачає створення Єдиного реєстру рахунків фізичних та юридичних осіб. Тепер правоохоронним і фіскальним органам буде набагато простіше отримати інформацію про фінансовий стан громадян.
Раніше порядок розкриття такої інформації регулювався законом «Про банки і банківську діяльність» та надавав працівникам державних органів набагато менше повноважень. Програма антикорупційної політики, яка закріплена законопроектом №4135, ставить під загрозу захист приватної інформації клієнтів банків.

думка НБУ

НБУ розцінює нововведення як підрив довіри громадян України до банківської системи в цілому. Експерти НБУ закликають Верховну Раду скасувати розкриття банківської таємниці, оскільки такий крок може негативно вплинути на їх роботу. Громадяни і так в разі нестачі коштів воліють оформляти позику на тривалий термін у фінансових компаній. Ухвалення нового закону зробить банківське кредитування ще більш непривабливою, оскільки клієнти будуть почувати свою незахищеність.
НБУ рекомендує українським депутатам виключити при доопрацюванні закону положення про створення Єдиного реєстру банківських рахунків. Це офіційна думка регулятора ринку, і воно було висловлено прес-службою НБУ на сторінці відомства в Фейсбук. За словами представників Національного банку, вони і так спростили процедуру доступу правоохоронних органів до банківської інформації в плані конфіскації активів і банківських рахунків на основі ряду законів прийнятих в 2019-2020 роках. Після внесених змін дані по рахунках клієнтів надаються не лише за рішенням суду, а й письмовим запитом податкової служби або прокуратури.

Навіщо потрібні розширені повноваження

Розширення повноважень податкової служби та правоохоронних органів допоможе цим структурам боротися з тіньовою економікою. Оскільки раніше за письмовим запитом можна було дізнатися тільки про наявність у клієнта рахунку в банку, але не кількість коштів на рахунку. Діючі обмеження заважали податкових перевірок, оскільки податкові інспектори не завжди могли надати суду законні підстави для винесення необхідного рішення. Йдеться про відсутність декларування доходів громадян і приховуванні їх на особистих рахунках. При цьому ефективне функціонування економіки неможливе без включення всіх громадян до податкової системи.
Раніше законодавчі обмеження знижували ефективність проведених перевірок податковою службою. Збір доказів у податкових правопорушень був істотно обмежений. В результаті досвідчений юрист міг легко оскаржити дії фіскалів в залі суду, і багато ухилення від податків легко сходили громадянам України з рук.
Нові положення законів 2019-2020 років дозволило представникам фіскальної служби за письмовим запитом дізнаватися стан рахунку українських громадян. При цьому дані про пересування коштів по банківських рахунках має для податківців не менше значення, ніж сама кількість грошей в банку і наявність такого рахунку. Заковика в тому, що нововведення стосуються виключно боржників, якщо з їхнього питання є рішення суду про списання з них боргів.
Зміни в законі допоможуть фіскальної службі отримати доступ до рахунків всіх клієнтів, за душею яких є несплачені податки. Тому користь Єдиного реєстру рахунків українців для Податкової інспекції сумнівів не викликає. Ось тільки фахівці говорять про можливе збільшення тіньових доходів і кількості готівкових коштів, оскільки довіру громадян до банків буде підірвано.
Політологи згадують практику розвинених країн, де інформація про рахунки клієнтів давно є надбанням держави. Ось тільки в Україні існує ризик, що представники податкової служби будуть використовувати отриману ними інформацію не за прямим призначенням. А якщо говорити про поганий правовий захист громадян і високу корумпованість в нашій державі, ризики створення єдиної бази банківських рахунків зростають.
Правозахисники стурбовані ймовірними кроками уряду. В майбутньому ми можемо отримати ситуацію, коли буде відбуватися негайна конфіскація коштів з рахунків і особистих сейфів українських громадян. Причому незалежно від сум кредитного або податкового боргу. Передумови до цього є. Право на конфіскацію коштів з рахунку у податкової служби є вже зараз. Але простих українців воно не стосується, оскільки мова йде про борги понад 5 мільйонів гривень, які не виплачуються протягом 3 місяців.
Згадуючи вересень 2020 року, потрібно відзначити ще одну зміну до податкового законодавства. Депутат із партії «Слуга народу» зареєструвала зміни до закону «Про банки і банківську діяльність». Після його прийняття податкова інспекція має право доступу до будь-якої інформації про банківські рахунки фізичних осіб, ФОП і організацій за будь-який проміжок часу за письмовим запитом. При цьому фіскалам будуть розписані призначення платежів і все контрагенти. Запит може робитися як з приводу громадян, які ухиляються від сплати податків, так і добропорядних платників податків, з метою перевірки.
З огляду на поступові законодавчі зміни, створення Єдиного реєстру банківських рахунків вважається урядом логічним і правильним кроком. Експерти тим часом б’ють на сполох і говорять про повний контроль над банківською сферою і доходами громадян, кожен крок яких тепер буде перебувати під пильною увагою фіскальної служби і правоохоронних органів.
Під удар можуть потрапити люди, які працюють за кордоном і пересилають кошти рідним, а також українці, працевлаштовані без оформлення трудових відносин.

Хто отримає доступ до банківської таємниці

  • поліція, СБУ і прокуратура;
  • антимонопольний комітет і НАБУ;
  • Держфінмоніторинг;
  • представники державної виконавчої служби та приватні виконавці;
  • представники НЦКБФР.

За що органи можуть заблокувати рахунок

Прийняття нових законопроектів розширює повноваження держави. Тепер блокувати рахунки клієнтів можна тільки за одне підозра в нелегальних операціях. Причому це не обов’язково може бути корупційне пересування коштів, відмивання боргів або фінансування тероризму. Під прицілом можуть виявитися цілком благополучні рахунку.

Нові закони можуть дозволити заблокувати банківські рахунки клієнтів за:

  • борги з аліментів;
  • влаштували криваву бійню;
  • несплату комунальних послуг;
  • перекази за кордон;
  • платежі незрозумілого призначення.

Такі санкції стали можливими вже з лютого 2020 року, коли державна виконавча служба взяло участь у створенні автоматизованої системи арештів рахунків. Зараз відбувається тестування системи представниками виконавчої служби та банківськими працівниками. У планах Міністерства юстиції створення автоматизованої системи стягнення боргів і для небанківських організацій. Доступ до єдиного реєстру банківських рахунків клієнтів міг би прискорити процес.
За платежі незрозумілого призначення клієнти в разі блокування повинні будуть звітувати перед банками. Про це свідчать нові закони про посилену фінансовому моніторингу. Мета жорсткостей – не пропустити нелегальні операції, спрямовані на фінансування тероризму, торгівлю зброєю, людьми. Ось тільки не банки і правоохоронні органи будуть доводити наявність таких незаконних дій, а громадяни виправдовуватися в їх відсутності. Причому документально, доводячи призначення платежів і джерела отримання коштів для покупки нерухомості.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
В НБУ виступили проти розкриття банківської таємниці рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.