Нові вимоги для МФО від НБУ: вказувати повну вартість кредитів

Нові вимоги для МФО від НБУ: вказувати повну вартість кредитів

Національний банк України пропонує встановити нові правила розрахунку мікрофінансовими організаціями та іншими небанківськими установами вартості і реальної річної відсоткової ставки споживчого кредиту, що видається цими організаціями. За переконанням НБУ, в вартість кредиту, що видається клієнту небанківської установи, а також в його річну відсоткову ставку, необхідно включати абсолютно всі витрати і витрати споживача. У ці витрати […]

Національний банк України пропонує встановити нові правила розрахунку мікрофінансовими організаціями та іншими небанківськими установами вартості і реальної річної відсоткової ставки споживчого кредиту, що видається цими організаціями.

За переконанням НБУ, в вартість кредиту, що видається клієнту небанківської установи, а також в його річну відсоткову ставку, необхідно включати абсолютно всі витрати і витрати споживача. У ці витрати і витрати входять: платежі з обслуговування кредиту, за його поверненню, в тому числі комісії, річні відсотки, платежі за додаткові і відповідні послуги банку, в яких враховуються комісії кредитного посередника. Крім цього, враховуються також платежі за послуги третіх осіб, що включають страхові, податкові та інші платежі, платежі за послуги державних реєстраторів, нотаріусів та інших уповноважених осіб.

Подібні правила вже були встановлені Національним Банком України для всіх інших банків держави, і тепер НБУ пропонує ввести ідентичні правила для небанківських установ (МФО та інших). Дані правила допоможуть полегшити стан споживачів і позбавлять їх від зайвих витрат.

Переваги подібних правил для споживачів:

  • ще на етапі вибору кредиту в відповідну небанківську установу потенційний клієнт зможе придбати повну, точну і ясну інформацію про те, яким буде наданий кредит, а також його річна процентна ставка;
  • дані правила допоможуть клієнтам і небанківським установам уникати ситуацій, коли клієнт виявляється в скрутному становищі: реальна вартість кредиту та річної процентної ставки виявляється куди більше, ніж було зазначено при оформленні кредиту;
  • потенційний клієнт зможе зробити свій вибір набагато швидше, адже тепер у нього з’явиться можливість порівнювати реальну вартість різних кредитів як в банках, так і в небанківських установах. Це допоможе йому швидше визначитися, де саме йому варто оформляти кредит, і споживач зможе отримати кредит на карту терміново без відмови.

У проекті постанови Правління вказується, що кредитор повинен буде надати своєму потенційному клієнту докладний звіт про графік платежів, термінів кредиту, його суми і щомісячних виплат, і в вартості даного кредиту повинні будуть враховуватися всі можливі витрати споживача. До того ж, кредитор повинен розраховувати реальну річну процентну ставку відповідно до наявних методик та правил.

Згідно з проектом, загальна вартість кредиту включає в себе загальний розмір кредиту, (сума, що включає в себе суму коштів, що надаються або можуть бути надані споживачеві за договором, а також загальні витрати по кредиту (витрати споживача, пов’язані з отриманням, обслуговуванням і поверненням кредиту, включаючи відсотки за користування кредитом, комісії та інші обов’язкові платежі за додаткові і супутні послуги кредитора). Ці послуги можуть бути пов’язані з наданням, обслуговуванням і поверненням кредиту (включаючи комісії за обслуговування кредитної заборгованості, розрахункове обслуговування, юридичне оформлення та інші платежі), кредитного посередника (при наявності) та третіх осіб (страхові та податкові платежі, збори на обов’язкове державне пенсійне страхування, біржові збори, платежі за послуги державних реєстраторів, нотаріусів та інших осіб).

У разі відсутності інформації про вартість додаткових і супутніх послуг третіх осіб, які є обов’язковими для отримання споживчого кредиту, для надання такої інформації враховуються вимоги законодавства про споживче кредитування за визначенням вартості цих послуг відповідно до їх орієнтовною вартістю.

У деяких випадках, якщо загальна сума споживчого кредиту залишається для споживача колишньої, кредитор має право стягувати загальні витрати за споживчим кредитом. У проекті також представлений графік розрахунку споживчого кредиту, відповідно до якого кредитор повинен встановлювати загальну суму кредиту та реальну річну відсоткову ставку.

Більш докладно всі бажаючі можуть ознайомитися з новими правилами розрахунку споживчого кредиту в небанківських установах в проекті постанови Правління про затвердження Правил розрахунку небанківськими фінансовими установами України загальної вартості кредиту для споживача і реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит.

Обговорення за даними правилами триватимуть аж до 3 листопада 2020 го року, і всі бажаючі можуть внести свої ініціативи і пропозиції з даного питання поштою: Consumer.Protection@bank.gov.ua

 

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Нові вимоги для МФО від НБУ: вказувати повну вартість кредитів рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.