Чи отримають громадяни зарплату в карантин?

Чи отримають громадяни зарплату в карантин?

Кількість постраждалих від коронавирусной інфекції в Україні продовжує зростати, і карантинні заходи продовжують діяти, хоча й трохи змінюють свої форми. Спочатку українському населенню було запропоновано адаптивний карантин, поділ на червону, помаранчеву і зелені зони, а тепер ще й карантин вихідного дня. Як не тільки виживати, але й працювати в таких умовах пояснили представники Держпраці, державної […]

Содержание

Кількість постраждалих від коронавирусной інфекції в Україні продовжує зростати, і карантинні заходи продовжують діяти, хоча й трохи змінюють свої форми. Спочатку українському населенню було запропоновано адаптивний карантин, поділ на червону, помаранчеву і зелені зони, а тепер ще й карантин вихідного дня. Як не тільки виживати, але й працювати в таких умовах пояснили представники Держпраці, державної служби з питань праці в Україні.

Строгий карантин залишився в минулому, і сталося це в першу чергу через те, що економіка країни ледь не впала під час стримування коронавирусной інфекції. Всім працівникам, для яких віддалена робота була можлива, давно перевели додому. Але залишилися і ті, для яких робота на дому неможлива або недоцільна. Як виплачувати заробітну плату в разі простою підприємства і як керівнику вийти з положення розглянемо нижче.

Відпустка як вихід з положення

Держпраці в своїх рекомендаціях опирається на Закон України № 530, який і вніс корективи до деяких законодавчих актів. Згідно із законом термін, який громадяни України змушені знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати (через карантин) не буде включено в загальний термін відпустки. Коментарі з цього приводу давав Юрій Остренко, головний державний інспектор управління, яке знаходиться в Дніпропетровську.

За його словами, робота на дому повинна бути оплачена за тими ж розцінками, що і праця на робочому місці. Допустимі компенсації при використанні інструментів і механізмів. Робота на дому не тільки стає легальним, а й найбільш прийнятним варіантом на момент карантину.

Ну а виходом із ситуації з зарплатами дійсно може стати відпустку.

Неоплачувана відпустка

Нагадаємо, що керівник не має права відправити працівника у відпустку без його згоди або наполягати на цьому. Такі дії тягнуть за собою адміністративну відповідальність у розмірі до 1700 гривень штрафу, а у виняткових випадках і кримінальну відповідальність. На практиці у працівників підприємств часто не залишається шансу, крім як піти на поступки роботодавця.

У 2020 році відбулися зміни щодо причин і термінів оформлення неоплачуваної відпустки:

  • в разі сімейних обставин – не більш 15 календарних днів;
  • на весь період карантину, якщо є заява від громадянина;
  • за згодою з роботодавцем – 15 календарних днів.

Де українцям брати кошти для прожитку під час неоплачуваних відпусток, питання, який мало хвилює державних чиновників. Вихід з ситуації, що виникла пропонують мікрофінансові організації України, звернутися до яких може кожен, незалежно від заробітку і займаної посади. Для оформлення потрібні лише паспорт та код, якщо віддавати позики вчасно проблем з пенею і штрафами не виникає.

Що стосується громадян, підприємства яких знаходяться в стані простою через карантин, оплата праці повинна проводитися в розмірі не менше 2/3 тарифної ставки. Такі виплати можуть здійснюватися як роботодавцем, так і представниками Центрів зайнятості за зверненнями працівників.

Допомога по частковому безробіттю

Претендувати на такий вид допомоги можуть далеко не всі. До них відносять суб’єктів малого та середнього бізнесу, які в якості тимчасового заходу вибрали переведення працівників на неповний робочий день. Співробітники, які пішли через карантин у відпустку за свій рахунок, при цьому залишилися за бортом. Їх випадок фахівці не відносять до часткового безробіття. Як не відносяться до неї і ті, хто попросив встановити неповний робочий день / тиждень за власною ініціативою, тобто за фактом написав заяву на прохання роботодавця.

Звернутися в ЦЗ за таким видом допомоги при цьому потрібно не пізніше 30 днів з моменту видачі наказу про призупинення роботи підприємства. До того ж такий вид допомоги створює купу проблем для роботодавця перед податковою службою, центром зайнятості та Держпраці.

Щорічна відпустка

Введення карантину не є підставою для перенесення термінів щорічної відпустки. При цьому роботодавці гласно і негласно радять працівникам використовувати свій основний відпустку як вихід з ситуації, що склалася. Роботодавець зобов’язаний оплатити відпустку в повному обсязі. Якщо роботодавець все ж наполягає на перенесенні відпустки, він повинен отримати письмову згоду працівника або згода представників профспілкового комітету, інакше його дії можуть бути розцінені як порушення законодавства.

Чи мають роботодавці право урізати зарплату

Думка юристів однозначно: в односторонньому порядку роботодавець не має права скорочувати заробітну плату співробітників, якщо умови його праці не змінилися. Такі дії повинні відобразитися в колективному договорі, а співробітники отримати повідомлення за 2 місяці. Принаймні так свідчить КЗпП. Сюди можна віднести випадки простою організації через карантин або неповний робочий графік, який встановлюється за згодою сторін або заявою працівника.

Для інших сфер діяльності зарплати працівників можуть оплачуватися за середніми розцінками. Обмеження заробітної плати не можуть стосуватися медичного персоналу, поліцейських, військовослужбовців і соціальних працівників (співробітників комунальних господарств), які надають послуги населенню з виїздом на будинок.

Умови виплати заробітної плати не змінилися під час карантину – роботодавці зобов’язані виплачувати гроші двічі на місяць, проміжок між виплатами не повинен бути менше 16 календарних днів.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Чи отримають громадяни зарплату в карантин? рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.