Закон про платіжні системи: нові можливості та безпеку для клієнтів

Закон про платіжні системи: нові можливості та безпеку для клієнтів

Законодавство України, яке відноситься до сфери платіжних послуг і грошових переказів, давно застаріло. Останній раз поновлення в законодавчій базі відбувалися ще в 2001 році, і сьогодні сучасним умовам ринку вона не відповідає. Новий проект почав розроблятися ще в 2019 році, перший варіант був наданий НБУ в січні 2020. А в жовтні Верховна Рада отримала остаточний […]

Содержание

Законодавство України, яке відноситься до сфери платіжних послуг і грошових переказів, давно застаріло. Останній раз поновлення в законодавчій базі відбувалися ще в 2001 році, і сьогодні сучасним умовам ринку вона не відповідає. Новий проект почав розроблятися ще в 2019 році, перший варіант був наданий НБУ в січні 2020. А в жовтні Верховна Рада отримала остаточний варіант під назвою проект № 4364, який повністю відповідає сучасним вимогам і міжнародним нормативам. Новий документ буде враховувати правила європейських регуляторних актів, таких як: Друга платіжна директива і директива по електронним грошам.

Закон про відкрите банкінгу

У фінансовій сфері новий закон отримав назву «Про відкрите банкінгу». Прес-служба НБУ наполягає на тому, що законопроект здебільшого стосується оновлених підходів до якості послуг, що надаються і орієнтації всієї сфери на потреби клієнта. А вже під другою чергу – відкритого банкінгу. Заступник голови Нацбанку Андрій Шабан переконаний, що зміни законодавчої бази допоможуть розвитку платіжних послуг і сервісів.

Ухвалення закону № 4364 переслідує кілька цілей:

  • Створення в сфері платіжних систем здорової конкуренції, вихід на ринок нових учасників.
  • Отримання клієнтами фінансового ринку нових послуг високої якості і за прийнятними цінами.
  • Приведення нормативів України відповідно до європейських і світових стандартів. Створення платформи для інтеграції українських платіжних систем в закордонні.
  • Розвиток сфери платіжних систем.

Зміни для небанківських установ

Відповідно до законопроекту в Україні будуть існувати 9 платіжних послуг. Дві з них фахівці віднесли до нефінансових. Закон також визначає коло осіб, які можуть вважатися постачальниками таких послуг, і розширює повноваження небанківських фінансових установ, багато в чому прирівнювання їх до банків. Відтепер вони можуть:

  • же не бути обов’язковими учасниками будь-якої платіжної системи;
  • авторизуватись і ввійти на ринок згідно з новими вимогами;
  • отримувати статус фінансової установи;
  • повноправно здійснювати будь-які платіжні операції;
  • відкривати і вести платіжні рахунки за правилами, встановленими новим законопроектом;

здійснювати емісію електронних грошей і платіжних карт за умови отримання ліцензії на надання платіжних послуг від Нацбанку.

Повноваження Національного банку

Що стосується регулятора ринку, він отримує повноваження щодо створення ефективної платформи для тестування інструментів, послуг і інновацій, які виникають у сфері платіжних систем. Але для цього Нацбанк повинен тісно взаємодіяти з учасниками ринку, розуміти їх потреби і в першу чергу звертати увагу на стартапи, здатні змінити розвиток сфери.
З метою регулювання небанківських фінансових організацій на вебсайті регулятора ринку створений цілий спеціальний розділ. Він так і називається «регулювання ринку фінансових послуг». Створення такої сторінки повинно полегшити обмін інформацією між НБУ та учасниками ринку платіжних систем.
Вся актуальна документація, що діють розпорядження і законопроекти зібрані і систематизовані за сегментами ринку. Наприклад: лізинг, кредитні спільноти, фінансові компанії.
Новий розділ містить два основні підрозділи:

  • Регуляторна діяльність – в цьому місці будуть накопичуватися всі проекти, які відносяться до небанківських фінансових установ. В даному розділі учасники ринку можуть обговорити з регулятором ринку окремі положення нових законопроектів. Період обговорення кожного документа становить не менше 30 днів.
  • Чинне законодавство – тут накопичуються вже прийняті документи НБУ, Кабінету Міністрів, Держфінпослуг та інших державних структур. Для зручності вони розділені на частини: загальне регулювання, ліцензії, звітність, перевірки, нагляд, реєстрація.

Що чекає клієнтів платіжних систем

В цілому законопроект повинен стати основою для появи в Україні відкритого банкінгу, про який так багато говорять економісти.
Клієнти платіжних систем від прийняття нового закону отримають такі переваги:

  • Більше інформації про умови надання фінансових послуг. Відтепер займ грошей онлайн терміново у мікрофінансових структур, і особливо умови його погашення, не перетворюватимуться на гру з незрозумілими правилами. Будуть створені прозорі умови користування платіжними системами, зрозумілі для всіх.
  • Буде мінімізовано кібершахрайство і створені нові методи для підвищення безпеки даних клієнта.
  • Буде підвищена ступінь відповідальності за незаконні дії, які стосуються платіжних інструментів та доступ до платіжних і банківських рахунків.Ідентифікація клієнта в системі буде відбуватися за новими правилами, в особливих випадках буде проводитися посилена аутентифікація користувачів.
    Нові можливості для фінансових установ
  • Законопроект № 4364 розширює можливості організацій. Небанківські установи разом з операторами поштового зв’язку зможуть передавати свої повноваження іншим фінансовим установам, наприклад, в плані прийому готівки для їх подальшого переказу. При цьому між організаціями попередньо повинен був укладений договір, що підтверджує законність проведення подібних операцій. Для здійснення подібних дій необхідно отримати ліцензію НБУ, яка дозволить переказ коштів в національній валюті без відкриття електронних рахунків.

Такі нововведення дадуть можливість для фінансових організацій розширювати сферу своєї діяльності, а споживачі послуг відтепер зможуть вибирати для себе зручні пункти обслуговування, ближче до дому або місця роботи.
Регулятор ринку ввів правило, що пунктом надання фінансових послуг буде вважатися робоче місце співробітника установи при наявності спеціального технічного обладнання з встановленим програмним забезпеченням. У співробітника, який буде надавати послугу, повинна з’явитися можливість для переказу коштів, і головне, для формування електронного документа. Створення подібного документа дає можливість обробляти і передавати інформацію в банк або платіжну організацію в реальному часі.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Закон про платіжні системи: нові можливості та безпеку для клієнтів рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.