Нульові декларації: українці не готові до загального декларування доходів

Нульові декларації: українці не готові до загального декларування доходів

Український уряд хоче запустити ще один проект – загальне декларування доходів. За планом кожен українець раз на рік зобов’язаний пред’явити державі заповнену податкову декларацію. Ось тільки прості громадяни від такої перспективи не в захваті. Реакція українців Опитування провела соціальна група «Рейтинг». Згідно з отриманими даними 54% громадян проти декларування і тільки 38% підтримують таку ініціативу. […]

Содержание

Український уряд хоче запустити ще один проект – загальне декларування доходів. За планом кожен українець раз на рік зобов’язаний пред’явити державі заповнену податкову декларацію. Ось тільки прості громадяни від такої перспективи не в захваті.

Реакція українців

Опитування провела соціальна група «Рейтинг». Згідно з отриманими даними 54% громадян проти декларування і тільки 38% підтримують таку ініціативу. 8% українців вагаються з відповіддю.
Опитування було проведено і з питання одноразового декларування. На думку уряду, все майно, яке раніше не обкладалося податком, має бути задекларовано в податковій інспекції. 51% українців виступають проти ставки одноразового декларування в 9-10%. За податкову амністію виступило 26% громадян.
Негативно були сприйняті респондентами та інші ініціативи: додаткові податки при купівлі мобільних телефонів і планшетів. Мета такої ініціативи – підвищити винагороду виконавцям популярних пісень, автором музики і іншим власникам інтелектуальної власності. Українці оцінили пропозицію наступним чином: 63% – проти, 18% – за.
Опитування було проведено в кінці жовтня 2020 року, і в ньому взяло участь 2000 чоловік, ймовірність похибки – 2,2%.

Проект про податкову амністію

Верховна рада України вже готує законопроект щодо легалізації існуючих доходів і майна. Базова ставка складе 5%, а на майно, яке знаходиться поза державою – 9%, 18% податку українці повинні будуть сплатити – за виведення готівкових коштів, що залишилися в тіні.
За проектом кампанія легалізації повинна бути реалізована за 9 місяців, і повністю закінчитися в 2021 році. Декларації, які будуть подані до податкової служби за програмою амністії, заборонено використовувати як докази в суді.
Причиною розробки проекту стала попередня оцінка доходів українців. Тіньові заощадження громадян перевищують 50 мільярдів доларів. Нульове декларування стане повністю добровільним кроком.

Навіщо декларувати доходи

Більшість українців не готові до щорічного заповнення податкових документів, незважаючи на те, що окремі категорії громадян, так чи інакше, подають декларації. При цьому уряд вважає, що українці повинні відзвітувати за все, що знаходиться у них у власності. Причина в цьому тільки одна: 90% українців має неофіційний дохід. Сюди відносять зарплату в конвертах і операції з нерухомістю, коли при покупці вартість житла або автомобіля навмисно занижується.
Свої коментарі з цього приводу дав Анатолій Амелін, економіст і керівник Українського інституту майбутнього. За його словами, щорічний звіт перед податковою службою – нормальна практика для світових держав і тільки для України залишається чимось незвичайним. Наприклад, в Європі, якщо вартість майна та наявність джерел для накопичення таких коштів не збігаються, людиною можуть зацікавитися правоохоронні органи. Щоб уникнути розвитку такого сценарію в нашій країні, вже сьогодні необхідна податкова амністія.
На жаль, перехід України на стандарти ЄС без таких кроків як загальне оподаткування стає неможливим. Ідеться про легалізацію заробітку і відновлення довіри між громадянами і урядом. Тому мінімальний податок необхідно заплатити один раз, вивівши всі свої активи і кількість власності на світло. Щодо ставки, в уряді обговорюють від 2,5 і 5% до 9%.
Негативні оцінки проект податкової амністії отримує ще й тому, що стосуватиметься не лише корупціонерів і чиновників, а й простих українців, оскільки всі зобов’язані перебувати в рівних умовах. Анатолій Амелін висловлюється на користь автоматичної декларації, сформувати яку можна було б одним натисканням на кнопку. Особливо, якщо доходи приходять до громадян в електронному варіанті, на банківський рахунок. Але до цієї практики Україні ще дуже далеко. До того ж про соціальну справедливість на практиці мова не йде, оскільки для багатьох українців єдиним способом оплати «амністії» буде взяти позику на карту моментально, особливо в умовах карантину.

нульова декларація

Нульовими деклараціями називають нововведення, анонсовані президентом України. Інша назва – амністія капіталів. Тим самим українців закликають задекларувати наявні у них грошові суми, віднісши їх до банку. Засоби, які були виведені за кордон і переведені в акції та нерухомість, також будуть одноразово обкладатися податком. Мета проекту – вивести економіку України на новий рівень, коли громадяни чесно заробляють кожну копійку, при цьому кошти працюють і на державу в частині сплачених податків.
Нульова декларація дозволить громадянам почати свою діяльність з чистого аркуша. Законопроект, здатний врегулювати цей момент, вже готовий, сам закон за планом чиновників буде прийнятий в Україні в 2021 році.
Чи потрібно повторно платити податок на нерухомість
Багатьох українців хвилює питання: чи будуть вони змушені платити повторно за куплену нерухомість – машину або квартиру? Відповідь проста: податком буде обкладатися тільки майно, за яке громадяни які раніше не робили податкових відрахувань. Повторно платити за куплену власність не потрібно. Вважається, що це вид власності був задекларований українцями раніше, оскільки податки вже були сплачені ними при покупці цього майна.
Проблеми можуть початися, якщо неясно звідки були взяті кошти на покупку житла, особливого елітного сегмента. З таким моментом зіткнулися громадяни Британії, колишні емігранти з СРСР, які купили власність в основному за рахунок корупційного доходу. Зараз їх майно можуть заарештувати і навіть вилучити. Щоб такі прецеденти не виникали в Україні, необхідно один раз задекларувати належить громадянам майно.
Ставка 5%
Експертів хвилює питання соціальної справедливості. При цьому економісти вважають несправедливим публічне виставляння декларацій чиновників. У жодній країні світу, яка виходила на нульове декларування, не було публічного виставлення власності і доходів чиновників. Така інформація була доступна тільки працівникам фіскальних і правоохоронних органів.
Крім того, уряду важливо зрозуміти, що українці не готові до податкової ставкою в 9% незалежно від рівня їх доходів. Максимальна ставка не повинна перевищувати 5%, лише тоді оподаткування не вдарить по кишені українських громадян. Соціальна справедливість проявиться лише в двох випадках – або карати громадян за все тіньові доходи, пропорційно їх прибутку, або мотивувати вивести власність з тіні, один раз заповнивши нульові декларації. З огляду на добровільність декларування, необхідно одночасно вводити жорсткі санкції за незадекларовані доходи. Тільки тоді механізм почне працювати. Це єдиний спосіб вивести доходи громадян з тіні і стимулювати легальний заробіток.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Нульові декларації: українці не готові до загального декларування доходів рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.