Чи можна втратити квартиру через кредитні борги

Чи можна втратити квартиру через кредитні борги

Навіть коронакрізіс не міг зупинити зростаючий в Україні кредитний бум. При цьому зростає і заборгованість українських громадян, які не в змозі погашати свої борги через втрату роботи і карантинних заходів. Ситуація загострюється настільки, що чиновники готові переорієнтувати свій погляд з захисту населення на проблеми підняття економіки. А ось для кредитних установ масове кредитування стає невигідним. […]

Содержание

Навіть коронакрізіс не міг зупинити зростаючий в Україні кредитний бум. При цьому зростає і заборгованість українських громадян, які не в змозі погашати свої борги через втрату роботи і карантинних заходів. Ситуація загострюється настільки, що чиновники готові переорієнтувати свій погляд з захисту населення на проблеми підняття економіки. А ось для кредитних установ масове кредитування стає невигідним. І найбільша перешкода – неможливість стягнути з боржника борг.

Розглянемо, чи можуть банки забирати у боржників квартири через заборгованість по кредиту.

Різке зростання боржників

На жаль, серед інших країн Україна зараз є рекордсменом за простроченими кредитами. Пару років тому кількість непрацюючих кредитів становила 60%, зараз експерти НБУ говорять про 48%, але все одно це невиправдано багато. У 2018 році Україна дістався антирекорд за кількістю «поганих кредитів», через рік нас обігнало Сан-Марино, і нам дісталося друге місце в рейтингу. Такі показники змушують банки і МФО діяти обережно, не знижувати ставки, закладаючи в них кредитні ризики.

Не всі борги належать громадянам, за оцінками Нацбанку 85% від загальної суми складають корпоративні борги. Але і українці примудрилися заборгувати понад 70 млрд грн. Велика частина цієї суми відноситься до валютної іпотеки.

Валютна іпотека і мораторій

Після запровадження карантину на всій території України, уряд зайняв позицію соціального захисту українців. Банкам і мікрофінансовим структурам заборонено було вимагати повернення боргів, і навіть нарахування пені та штрафів були тимчасово припинені. Що ж говорити про відбір майна.

Зараз ситуація кардинально змінюється. Для підтримки сфери кредитування законодавство може дозволити таку міру як виселення боржників з квартири.

Раніше громадян оформили іпотеку захищав мораторій, який забороняв стягнення нерухомості, якщо кредит на покупку житла був оформлений в іноземній валюті. Закон про мораторій діяв в Україні з 2014 року і збігся з воєнним станом і кризовою ситуацією в країні. Закону було дано термін дії – до 21 жовтня 2020 року.

Що має статися зараз? Планувалося 2 варіанти – борги по валютній іпотеці повинні були або реструктуризуватися, або змиритися після укладення мирного договору між кредитором і боржником.

При цьому влітку побачив світ новий проект закону під номером 3640. Він забороняє виселення так званих «валютних боржників» з їх квартир як мінімум до 2022 року. При цьому проект вносить в мораторій кілька важливих змін:

  • термін «споживчий кредит» замінений на термін «кредит», тому банки не зможуть причепитися до формулювань;
  • виселити боржника не зможуть не тільки з того житла, в якому він зареєстрований, але і з квартири, купленої за кредитні кошти;
  • мораторій діє не тільки на первинного кредитора, але також на тих осіб, яким банки переуступатимуть борг – факторингові компаній, фонд гарантування вкладів.

Проект 3640 стосується тільки оформлених раніше кредитів в іноземній валюті. Нагадуємо, що після різкого підвищення долара, зараз в країні заборонені валютні кредити.

Причина, по якій мораторій захищає тільки валютні вклади, проста – різка девальвація. Іпотека, яку громадяни брали в 2007-2008 році, зросла в кілька разів. Вартість житла впала, і за ту суму, яку громадяни позичали раніше в іноземній валюті, зараз можна купити 2-3 квартири. Тому підходити до таких боргах за звичайними правилами як мінімум несправедливо.

Чому вас не виселять з квартири

Існує 2 об’єктивних умови, за якими вас ніхто не виселить з квартири:

  • разом з боржником в квартирі проживають неповнолітні діти;
  • це єдине житло боржника.

Згідно із законом, перед тим як виселити з квартири, необхідно забезпечити боржника іншою житлом. Якщо цього не відбулося – виселення можна вважати незаконним.

Недоліки законопроекту №3640

Незважаючи на видимі переваги продовження мораторію, представники Нацбанку настійно радили президенту Зеленському накласти вето на новий закон. Справа в тому, що мораторій зупиняє нове іпотечне кредитування в Україні. За валютними іпотечними кредитами громадяни заборгували 29 млрд грн. І збирати нові борги не збирається ні один банк. Тому доступна іпотека під 10% залишиться для багатьох недосяжною мрією ще мінімум на рік.

Думка Нацбанку наступне: якщо за 6 років (починаючи з 2014, року введення мораторію), у валютних боржників не знайшлося коштів для відновлення платежів, навряд чи доданий час зможе докорінно змінити ситуацію. А якщо врахувати, що єдине житло і так не можна вилучати у боржника, продовження мораторію на рік не позбавляє нічиїх проблем, ні банків, ні клієнтів-боржників. Більш дієвим кроком уряду став би новий механізм реструктуризації іпотечних кредитів.

Чи може банк забрати квартиру

Стягнення нерухомості за борги залишається актуальним питанням, оскільки кількість людей, бажаючих оформити терміново займ на карту, тільки зростає. Якщо неповнолітні діти в квартирі не проживають, і ви маєте інше житло, виселення стає міфом, а реальністю. Причому неважливо, чи є у вас іпотека або виросли в кілька разів борги по мікрокредитів.

Увага: виселення з квартири і продаж її за кредитні борги можлива тільки після рішення суду. Кредитори або колектори таких повноважень не мають. Процедурою виселення займаються виключно представники виконавчої служби.

Банк або МФО будуть намагатися за всяку ціну повернути свої кошти, і тому не виключено звернення до суду. Відносини між позичальником і фінансовою установою прописані в Цивільному кодексі. Згідно з цим документом існує 2 види конфіскації нерухомості:

  • після винесення рішення суду;
  • по іпотечної застереження.

Іпотечна застереження це поняття, прописане в кредитному договорі. Якщо у вашому документі є пункт, який дозволяє позикодавцеві стягнення вашої квартири, і ви раніше підписали це, кредитор має право забрати вашу власність навіть без судового розгляду.

Стягнення нерухомості залежить від суми боргу. За кредит на покупку ноутбука або побутової техніки вашу квартиру навряд чи заберуть. Навіть якщо наросли величезні відсотки, потрібно звернутися до юриста, щоб зупинити необгрунтовані нарахування. За новими законами вони не можуть перевищувати 50% від тіла кредиту. Суд, швидше за все, підтримає кредитора, але зайві відсотки і пеня будуть зняті, тому з квартири вас точно не виселять.

Нерухомість може бути арештована і продана, тільки якщо вартість кредиту порівнянна з ціною квартири. Наприклад, великий кредит для бізнесу, автомобільне кредитування, та ж іпотека.

Виселяють чи з муніципальної квартири

За законами України виселити з муніципальної квартири не можна. Якщо ваша квартира не приватизована, суд не стане на сторону кредитора. Неприватизоване житло вважається власністю місцевого органу самоврядування. Тільки в разі якщо ця сторона звернеться до суду і попросити виселити боржника, суд може задовольнити його вимоги. Але від органу самоврядування потрібно знайти боржника іншу житлоплощу, причому рівноцінну. Тому і виселення з муніципального житла неможливо.

Слабозащіщенние верстви населення

Відібрати за борги на практиці можуть тільки іпотечне майно. Якщо квартира купувалася за власні кошти, але при кредитуванні стала заставним майном, відняти її можуть, тільки якщо в ній не проживають особи, які належать до слабозахищеним верствам населення. До них відносять:

  • дітей до 18 років;
  • громадян з обмеженими можливостями;
  • матерів-одиначок, у яких є малолітні діти;
  • пенсіонерів;
  • малозабезпечених громадян.

Будь-яке виселення за законом вважається втручанням в права людини, і обмежує його право на житло, тому виселення повинно бути законним і переслідувати легітимну мету. Ці красиві формулювання говорять одне: виселити людину з його єдиного житла в принципі неможливо. Незважаючи на це в Україні нерідко виникають ситуації, коли фінансова установа поступається іпотечний борг, запорукою якого є квартира, колекторам. Не отримавши боргу колектори продають квартиру підприємству, і тут починаються складності. Мешканці категорично відмовляються виїжджати. Новий власник також порушив деякі умови, не перевіривши, чи є в цій квартирі зареєстровані мешканці.

Колекторська компанія також порушила закон, не надавши боржникові натомість ніякого житла. Свої претензії новий власник може висувати як колекторам, так і первинного банку-кредитору. Суд навряд чи виселить мешканців і передасть квартиру новому власнику, частіше він на стороні громадян.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (оценок нет)
Loading...
Чи можна втратити квартиру через кредитні борги рейтинг: 0/5 от 0 голоса.

Написати коментар

Ваш email не буде опублікований.